Jak se připravují léky

Odvar (čaj)

Drogu přelijeme studenou vodou a uvedeme do varu. Kořeny a kůru vaříme 1/2 – 1 hodinu, ostatní části rostliny 10 – 15 minut. Siličné byliny přidáváme až po uvaření a necháme v odvaru 5 minut pod pokličkou pařit. Odvar scedíme nebo přelijeme přes plátěný hadřík. Vody dáváme o 1/3 více (při 10 minutách varu) nebo dvojnásobné množství (při jednohodinovém varu), než kolik potřebujeme odvaru.

 

Nálev (čaj)

Drogu navlhčíme, aby se lépe ,smáčela, přelijeme vařící vodou a necháme 15 minut pod pokličkou pařit. Cedíme po vychladnutí přes sítko nebo plátýnko.

 Image Hosted by ImageShack.us

Výluh

Drogu přelijeme studenou vodou a necháme 24 hodiny stát. Cedíme přes sítko.

Alkoholický výluh (tinktura)

Drogu zalijeme lihem, vodkou, slivovicí, koňakem nebo jiným destilátem a v dobře uzavřené nádobě nebo láhví necháme 5 – 10 dnů ve tmě při pokojové teplotě. Potom opatrně slijeme.

 Photobucket - Video and Image Hosting

Prášek

Drogu rozdrtíme, roztlučeme v hmoždíři nebo umeleme a prosejeme na moučném sítku. Ukládáme do skleněných nádobek s uzávěrem.

 Photobucket - Video and Image Hosting

 Sirup

Suché byliny celé zalijeme studenou vodou, aby byly ponořeny, a necháme 24 hodiny stát. Druhý den je čtvrt hodiny povaříme, potom vylisujeme a šťávu dál vaříme s cukrem. Vaříme na mírném ohni za stálého míchání, dokud se hmota netáhne jako med. Na 1 kg šťávy dáváme 1,5 kg cukru. Můžeme též použít čerstvých bylin.

 Photobucket - Video and Image Hosting

Šťáva

Čerstvé byliny vylisujeme v lisovacím strojku na ovoce nebo rozmačkáme a protlačíme přes plátěný hadřík. K lisování jsou vhodné nerezové, smaltované nebo porcelánové nádoby , aby nedocházelo k nežádoucí reakci s kovem.

 

Mast

Do roztopeného tuku (vazelíny, sádla, másla), do něhož jsme přidali trochu rozehřátého včelího vosku nebo loje, vmícháme prášek z bylin smísený s kávovou lžičkou stolního oleje. Důkladně třeme.

Mazání

Suché byliny zalijeme stolním olejem, aby byly ponořené, a týden necháme stát na slunci.

 Photobucket - Video and Image Hosting

Kloktadlo

Ke kloktání používáme odvar z bylin, nálev nebo lihový extrakt ředěný vodou.

 

Obklad

K obkladům používáme odvar z bylin, výluh nebo nálev, teplý nebo studený.

 Photobucket - Video and Image Hosting

Koupel

Bylinné koupele připravujeme z odvaru bylin nebo ze směsi odvaru a nálevu, které přidáváme do vodní lázně.

 

 Photobucket - Video and Image Hosting