Aloe léèivá – Aloe vera – Obsahuje smìs úèinných látek:aloin, emodin, pryskyøice, minerální látky, organické kyseliny, karotin, vitamíny, fermenty a hoøké glykosidy. Základní farmakologickou charakteristikou je její pomìrnì prudké pùsobení, co ji pøivádí do skupiny jedovatých drog, se kterými je nutné zacházet opatrnì. Hlavní slokou aloe je sabur je to na slunci usuená áva z èerstvých listù, který je výteèným projímadlem, vhodný pøi tìké zácpì – pùsobí jen za pøítomnosti luèe, take pøi jaterních, luèových, hemeroidech, v graviditì, pøi menstruaci a gynekologických poruchách není vhodný. Èerstvá áva z listù má podobné úèinky jako sabur, navíc pùsobí té antibioticky, má schopnost nièit urèité bakterie, plísnì a viry, roztahovat cévy, co zvyuje krevní zásobení v oblasti kde je aplikována. Na poranìné tkáni jí pronikne a znecitliví ji a uleví bolesti a svìdìní. Má protizánìtlivé vlastnosti a tím sniuje otékání pokoky a svalù. Celkovì odolnost organismu a pùsobí i proti rakovinì, pùsobí na celý vnitøek tìla. Zastavuje krvácení a urychluje hojení, ávu lze pouít jako kapky do nosu a uí pøi rùzných zánìtech, zvyuje mírnì krevní tlak. Uívá se veèer 1 líce sirupu dennì pøed jídlem. Èíntí lékaøi jí doporuèují pouívat jetì pøi dalích aplikacích – jinak její pouívání kolísá na celém svìtì, zøejmì vlivem reklamy .
Bazalka pravá – Ocimum basilikum – Je to jednoletá bylina, která se sklízí a 3x do roka, je silnì aromatická, voní po høebíèku a má zemitou chu. Obsahuje hlavnì silici- a 1,5%, tøísloviny a stopy saponinu. Vyuívá se hlavnì jako stomachikum, expektorans, karminativum a i jako výborné koøení. V lidském organismu zvyuje aludeèní èinnost, uvolòuje nadýmání, podporuje chu k jídlu a trávení, má spasmolytický efekt. Jde o høejivou bylinu, která se uívá pøi nachlazení, chøipce a zánìtech horních cest dýchacích. Pouívá se té jako mírné kardiotonikum pøi onemocnìní myokardu. Léèitelé ji doporuèují u zácpy nebo pøi zvracení, bolestech hlavy a menstruaèních obtíích. Zlepuje i èinnost ledvin a uklidòuje nervy, proto se pøi nespavosti, migrénì, nervovì podmínìné závrati a pod. 2 èajové lièky drogy spaøíme vaøící vodou a necháme 20 min.louhovat. Tento nápoj odstraòuje nadýmání, ulevuje pøi trávicích obtíích a spastické zácpì. Zevnì se pouívá áva z èerstvé rostliny jako podpùrné léèivo pøi støedouních zánìtù a na tìko se hojící rány. Droga rovnì podporuje vyluèování mateøského mléka a léèí bolestivé afty v ústní dutinì. Lze ji pouít i na choroby urogenitálního systému a proti prùdukovému astmatu. Tlumí bílý výtok a podporuje èinnost jater, dále na opruzená místa nebo jako kloktadlo. Bazalka je souèástí posilujících koupelí (èásteèných nebo celých) – povzbuzuje nadledvinky k vyí èinnosti. Podobné úèinky má i pøi vdechování par pøi inhalaci.
Bez èerný – Sambucus nigra – Sbírá se kvìt a na podzim bobule, ale sbírají se i listy a kùra. Kvìt i plod obsahují jiné komplexy úèinných látek, kvìt hlavnì silici, glykosidy, tøísloviny a cholin. Plod pøedevím cukry organické kyseliny, pektin, vitamíny A,B,C a jiné. Z kvìtù se pøipravuje diaforetický èaj který zároveò proèisuje krev, pøíznivì pùsobí pøi infekèních chorobách i jako úèinné metabolikum, proto je vhodný pro podpùrnou léèbu ekzémù. Pomáhá pøi spalnièkách a spále, urychluje výstup vyráky, osvìdèil se pøi zánìtech horních cest dýchacích, revmatických onemocnìních a pøi vodnatelnosti. Bobule pùsobí jako analgetikum, antiflogistikum a mírnì laxans, zlepují trávení a podporuje chu k jídlu, pomáhá pøi odkalávání a je lehce projímavá. Suené plody se rozvaøí na kai. Mladé èerstvé listy rozemleté se pouívají na obklady pøi bolestivém zánìtu kloubu. Èaj je vhodný neslazený pøi aludeèních nevolnostech, pøi luèníkových obtíích, menstruaèních a neuralgických bolestech, migrénì a nachlazení, vyvolává pocení a je vhodný pøi rýmì a kali. Pøi støevních potíích, plynatosti, a ve vlaném stavu pøi zácpì, nemocích ledvin a moèového mìchýøe. S ohledem na obsah rutinu pùsobí kvìty pøíznivì na tonizaci a prunost cév. Plody pùsobí pøedevím jako úèinné analgetikum pøi neuralgiích a pøi bolestech kloubù a páteøe, podobnì pùsobí listy ve formì suchého zábalu. Má rovnì protirakovinný úèinek na nádory pøístupné zevnì – pouívá se obklad z tinktury mírnì zøedìné destilovanou vodou. Tinktura se vyrábí z listù a s malým pøídavkem kùry. Nálev se pije 3x dennì, pøi infekci je uití èastìjí. Ocet k masáím namoených svalù a k osvìení, uívá se jako koupel nohou pøi nachlazení.
Bobkový list – Vavøín Laurus nobilis – Ji od pradávna mají jeho vlastnosti dùleitou roli, vyznaèuje se silnou aromatickou vùní. Jeho vlastnosti v léèitelství se pouívají na pamì, koncentraci, racionální mylení podmínìné aktivitou a iniciativou. Zbystøuje pamì, prohlubuje mylení a soustøedìní, podporuje jasnozøivost, chrání zdraví, proèiuje a nastoluje klidný spánek vloením nìkolika listù pod poltáø. Pouívá se rovnì k vyèitìní kloubù a tìla od usazenin a solí kyseliny moèové. Podporuje trávení a chu k jídlu. Pøi revmatických bolestech je bobkový list neocenitelný. Bolavá místa se maou bobkovým olejem. Ten se pøipraví z – 50 g bobkového listu do láhve a zalít 70 % lihem – 24 hod.nechat louhovat – pøidat 1/2 L olivového oleje a ve vodní lázni 5-6 hod.zahøívat, olej se pøi tom nesmí vaøit – pøefiltrovat pøes jemné plátno Má rovnì úèinky proti molùm, vloením pár lístkù do skøínì.
Borùvka èerná – Vaccinium myrtillus – Brusnice, nebo èerná jahoda. Borùvky mùeme bez zvelièování nazvat zázraènou rostlinou, protoe kromì omlazujících a organismus oèisujících vlastností obsahují také neznámé substance, které léèí nádorová onemocnìní. Dokazují to francouztí vìdci, kteøí èasto pouívají borùvkové listy jako pomocný a profylaktický prostøedek pøi léèení vech druhù nádorových onemocnìní. Obsahem manganu a eleza pøedèí ostatní ovoce. Kromì toho obsahují vitamíny C,B1,B2,PP a provitamínu A, karoten, dále silice, pektiny, fenoly, katechiny a flavonoidy, soli, eleza, chrómu, niklu, mìdi, asi 5-6% cukru, kyselinu jableènou, chininovou, janterovou a mléènou. Borùvky mají svíravé, celkovì posilující, normalizující úèinky, upravují výmìnu soli ,mají protizánìtlivé, moèopudné, luèopudné a krev zastavující úèinky. Listy se sbírají v kvìtnu a èervnu. Hojnì se pouívají pøi nemocích zaívacího traktu, zejména pøi zánìtech aludku se sníenou kyselostí, støevních infekcích, hepatitidì (zánìtu jater), pøi chudokrevnosti, ledvinových kamenech, dnì, revmatismu, koních nemocích, problémech s játry a se slinivkou bøiní. Borùvky zlepují zrak – ostrost vidìní, sniují obsah cukru v krvi a léèí poèáteèní stádium cukrovky, fytoncidy nièí rùzné bakterie, mikroby a viry. Nálev se uívá také pøi pálení áhy, prùjmech, zánìtu støevní sliznice, pøi vøedovém onemocnìní aludku a dvanácterníku, enterokolitidì, anémii, cystitidì, ledvinových kamenech, psoriáze a noèním pomoèováním. Pøi cukrovce 1 líce rozdrcených listù na álek horké vody -3x dennì .Odvar z plodù se pouívá pro výplach úst a hrdla pøi angínì a nachlazení, pro posílení zraku, zejména noèního vidìní. Úèinný je té výluh z listí, který má podobné úèinky jako odvar z plodù se uívá zevnì pøi léèení hnisajících ran, jizev a ekzémù i jako nálev do klystýru pøi hemeroidech. Uívají se i suené plody, které mají desinfekèní úèinek na výkání nebo do odvaru.
Brambory-bramborové hlízy – Solanum tuberosum – Od roku 1565 kdy byly dovezeny do Evropy se rozíøilo jejich pìstování po celém svìtì. Jedním z nejdùleitìjích produktù hlíz je krob – amylum solani. Je jednou z hlavních komponent hydrofilních mastí (tj.vodu a sekrety odnímající) a zásypù. Mírní tak drádìní pokoky pøi svìdivých zánìtlivých onemocnìních. Bramborové hlízy obsahují bílkoviny, èetné aminokyseliny, pektiny, organické kyseliny, minerální látky a vitamíny, pøedevím vitamín C. Proto v naí výivì mají takový význam. V lékaøství jsou dobrým prostøedkem pøi tìké chronické hyperacitidì. Neutralizuje aludeèní kyseliny a tím sniuje pocit pálení áhy. Dobré výsledky jsou pøi uívání ávy ze syrových brambor, která pøíznivì pùsobí pøi gastritidách, zácpì, vøedových chorobách trávícího traktu, moèových kamenech, hemeroidech, cukrovce a skorbutu a plynatosti. Uívá se ke kloktání a výplachùm krku a úst pøi zánìtech. Bramborový krob se doporuèuje aplikovat pøi popáleninách prvního stupnì se pøikládá na poranìné místo obklad namoèený do èerstvé ávy, pøi opaøení, vøedech pokoky a vyrákách nastrouhaný brambor s olivovým olejem se pøikládá na bolestivá místa. Na popraskané ruce se pouijí 2 oloupané a uvaøené brambory s jednou lièkou glycerinu a lièkou oleje, pøidá se voda a vznikne kaièka,která se nanese na 10 min. na ruce – poté umýt v teplém mléce, dá se pouít i jako kosmetický obklad. Pøi cukrovce a vøedové chorobì se pije áva z brambor 4x dennì 1/2 sklenice, pøidat med a citrónovou ávu po dobu 4 týdnù.
Bøíza bìlokorá – Betula pendula – K léèivému vyuití se sbírá v kvìtnu a èervnu list a pupeny. Listy obsahují silice, saponiny, flavonoidy, glykosidy, pryskyøice, tøísloviny, vitamin C, minerální látky, karoteny a fytoncidy. Je úèinným diuretikem, které prakticky nedrádí ledviny. Pupeny se uívají k výrobì masti.listy k èaji a ke koupelím. Vyplavuje z tìla soli a kyselinu moèovou, je dobrá pøi zánìtech moèových cest, dnì, revmatismu, nìkterých ekzémech, arterioskleróze a pøi zhorené funkci ledvin, dobøe pùsobí pøi vodnatelnosti a ischiasu. Koupel pùsobí proti nadmìrnému pocení, hlavnì nohou, pøíznivì pùsobí proti liejùm a ekzémùm. Koupel rukou a nohou pøi nálezu bílkovin v moèi. V èaji pomáhá pøi proèiování krve, vyplavování moèových kaménkù a písku pøi pøidání 1 g jedlé sody, pøi teplotì èaje 40*C. Koupele v bøezovém odvaru mohou být dobrým doplòkem redukèních diet v prevenci obezity. Asi 40 hrstí èerstvých listù se krátce povaøí v 10 L vody, po 20 min.stání se odvar pøecedí do pøíjemnì teplé láznì. 15-20 min.setrvat v lázni, neutírat se a poté cvièit rùzné cviky, 2x týdnì.
Celer – Apium graveolens – Vechny druhy celerù spolehlivì pùsobí na muskou potenci. Mimo jiné obsahuje znaèné mnoství vitamínu C,dále B. B..,A a U. Dále obsahuje rostlinné hormony, silice, glykosidy, minerální látky – hlavnì draslík. Zvyuje èinnost pohlavních láz. Posiluje chu, funkci aludku, pùsobí regeneraènì na sloení krve, proti horeèkám, moèopudnì, proèiuje. Pomáhá pøi dietì léèící nadváhu, revmatismus, deprese, zánìty jater, ledvin, moèového mìchýøe, alergické vyráky a zánìty pokoky. Má pozitivní úèinky pøi léèení aludeèních vøedù. Olej vylisovaný z bulvového celeru má zklidòující úèinky, mùeme jej uít i pøi léèení koních a revmatických onemocnìní. Pøimìøené mnoství má posilující vliv na èinnost ledvin, doporuèuje se i pøi nervových slabostech. Pøíznivý obsah cukru jej pøedurèuje pro nemocné cukrovkou a pøi dietách. Je moèopudný a proto nevhodný pro tìhotné eny a pøi ledvinových obtíích. Obnovuje krev, stimuluje nadledvinky, posiluje látkovou výmìnu. Konzumuje se syrový v salátech, vaøený nebo peèený – vnitønì nebo jako obklad. V lidovém léèitelství se uívá proti dnì, revmatismu, bolestem, artritidì, malárii, migrénì, vodnatelnosti a kurdìjím. Uívají se semena, áva z èerstvé hlízy 1-2 èajové lièky 3x dennì 30 min.pøed jídlem, nebo macerát 2 líce rozmaèkaných listù a koøen ve sklenici studené vody – uívá se 1/3 sklenice 3x dennì pøed jídlem.
Cibule zimní – Allium cepa – Cibule obsahuje nejvíce silic, enzymy, kyseliny, bílkoviny, minerální látky, cukry, draslík, vápník, fosfor, elezo, etérické oleje obsahující síru, asi 5 mg vitamínu A, vitamíny B. B.biotin, a hlavnì a 15 mg vitaminu C ve 100 gr. zelené hmoty. Pøed nástupem mrazù obsahuje cibule l5 % cukrù. Pomáhá udrovat zdraví dlouhovìkost. Pùsobí proti zápalovì, posiluje a je moèopudná. Pomáhá pøi stavech oslabení, fyzické a psychické únavì hlavnì mladého organismu, kromì toho starím pomáhá pøi ateroskleróze a nadváze, pøi poruchách trávení a onemocnìní dýchacích cest. Je-li èasto konzumována, pomáhá pøedcházet stáøí, støevním parazitùm a onemocnìní prostaty. Látky obsaené v cibuli zimní podporují èinnost srdce, jater, luèníku a slinivky bøiní, pøíznivì pùsobí na støevní mikroflóru, má úèinek moèopudný, podporuje chu k jídlu a sniuje krevní tlak a uklidòuje nervy. Po celý rok se sbírají èerstvé listy s vysokým obsahem vitamínu C pomáhá odstraòovat i jarní avitaminosu. Ovlivòuje pøíznivì títnou lázu. Pùsobí proti nachlazení a proti hlístùm. Potlaèuje tvorbu nádorù a má protiastmatické úèinky, to ve pouze v syrovém stavu, dále se pouívá vaøená nebo peèená k rùzným obkladùm.
Èajovník kapský- Rooibos – Aspalathus linearis – Má spoustu uiteèných vlastností a pozitivních úèinkù na lidský organismus. Obsahuje kvalitní tøísloviny a velké mnoství stopových prvkù a minerálù – elezo, mìï, zinek, mangan, draslík, vápník, fluor, molybden a dalí. Obsahuje velké mnoství flavonoidù, organické kyseliny, vitamín C a dalí látky. Doporuèuje se zejména na utiení podrádìnosti, bolesti hlavy, nespavost. Uvolòuje napìtí a depresi, pùsobí na zvýený krevní tlak a ovlivòuje celkovì centrální nervovou soustavu, pomáhá pøi aludeèních a zaívacích potíích pøi nevolnosti, zvracení, pálení áhy, vøedové chorobì, køeèích a zácpì. Je vhodný i pro dìti nebo neobsahuje kofein. Pomáhá u alergií, senné rýmì nebo ekzému. Nechá se pouít i na obklady èi potírání pøi akné, svìdivosti kùe a ekzémy. Jeho pití je výborné pøi odtuèòovací kùøe a odbourává úèinky volných radikálù, které zpùsobují stárnutí a oslabování imunitního systému. Dokáe rovnì naplnit denní spotøebu vápníku, manganu a fluoru, potøebného na prevenci zubù. Povzbuzuje a uvolòuje.
Èesnek – Allium sativum – Èesnek obsahuje glikosidnì vázané silice, hormony, vitaminy A,B a E a C a dalí fytoncidnì úèinkující sloky, je jedním z nejpùsobivìjích pøírodních lékù na ozdravení støevní flóry a proti infekèním støevním neduhùm. Pùsobí na vyluèování trávicích áv a luèi a tím zlepuje chu k jídlu, uklidòuje hladké svalstvo støev . Má vliv na dýchací ústrojí, na astma, bronchitidu, pneumonii i chronická onemocnìní, reguluje bakterie v tlustém støevì, prokrvuje koronární cévy srdce a prohlubuje práci srdeèního svalu, roziøuje cévy, chrání pøed trombózou a infarktem, sniuje krevní tlak. Pùsobí rovnì jako imunostimulátor, tedy prostøedek povzbuzující vlastní obranné síly organismu. Uívá se pøi chøipce, proti støevním parazitùm a bakteriím, nadýmání a støevním bolestem, proti arterioskleróze. Mladé listy mají vliv na tvorbu krve a má antibiotické úèinky. Formou klyzmatu se uívá proti støevním parazitùm, v kombinaci s vnitøní léèbou. Patøí mezi nejlepí pøírodní prostøedky v prevenci arteriosklerózy. Uívá se vnitønì, jako kloktadlo ale i jako kapky do nosu
Divizna velkokvìtá – Verbascum densiflorum – Dvouletá bylina z ní se sbírá kvìt bez kalichu ihned po rozvití a list v prvním roce. Droga je pøedevím úèinným bronchospasmolytikem, expektorantem a sekretolytikem, proto se pouívá se pøi èerném kali, zánìtu prùduek, kali, zánìtu plic, zahlenìní dýchacích orgánù, zánìtu horních cest dýchacích, chrapotu, bronchiálním astmatu a silné rýmì – pouívá se i jako kloktadlo. Je vhodná pro léèbu zánìtlivých chorob aludku a støev, tií bolesti a léèí choroby jater a sleziny. V homeopatii proti migrénì a bolestem v uích. Tinktura proti bolestem hlavy, pøi neuralgiích a revmatismu i dnì. Olej léèí vøedy, otoky a zmíròuje bolesti pøi køeèových ílách. Nálev ve formì obkladù se pouívá na bércové vøedy, z pomletého koøene na prevenci a léèení hemeroidù. Blií údaje o pouívání jsou v receptech.
Dobromysl obecná – Origanum vulgare – Obsahuje hlavnì silici (thymol), tøísloviny a hoøèiny. Ji od dávnovìkù se pouívala v léèitelství, na posílení nervù, malomocenství nebo proti køeèím a ke zvýení tvorby luèe a její vymìování. Nálev z drogy stimuluje trávení a pouívá se té jako spazmolytikum pøi aludeèních a støevních chorobách. Má protizánìtlivé úèinky, usnadòuje odkalávání, pùsobí potopudnì a je vhodný na vechny formy bronchitidy, proto se uívá ve formì èajù proti kali, zánìtu prùduek a hlavnì jako choleretikum pøi zaívacích potíích, aludeèních neurózách, nechutenství, pro zlepení støevní peristaltiky. Je vhodná i pøi a proti neuralgii, celkovì mírnì uklidòuje, pùsobí antidepresívnì, zlepuje náladu a prohlubuje spánek. Pùsobí té antisepticky a moèopudnì, podporuje jaterní èinnost, sniuje revmatické bolesti a má mírný luèopudný úèinek. V podobì masti se uívá na koní infekce a rýmì, v koupelích uklidòuje, pouívá se i jako kloktadlo pøi zánìtu dásní. Pùsobí té jako regulátor menstruace a lze ji uít v léèbì adenomu prostaty. Ovem je dobré pøipomenout, e neuváeným dávkováním se mùe vyvolat podrádìní ledvin.
Dub letní – Quercus robur – K léèebným úèelùm se pouívá kùra, mladé vìtvièky ale i aludy a pupeny. To ve obsahuje tøísloviny, kyselinu Galovou, katechin, pryskyøice, barviva a krob. aludy kromì tøíslovin také krob, cukry, bílkoviny a olej. Praením obsah tøíslovin klesá, take plody je mono konzumovat. Vechny látky pùsobí svíravì a protizánìtlivì, antibakteriálnì i protiprùjmovì. Vnitønì se uívá v léèbì krvácení veho druhu, vèetnì prùjmù a hemeroidù. Dále k vyèistìní tìla od jedù toxinù a po léèbì antibiotiky, pøi aludeèních a støevních katarech a pøípadné silné menstruaci. Jako kloktadlo se uívá pøi bolestech v krku, zánìtu hrtanu sliznice, aktech, paradentóze a k dezinfekci ústní dutiny. Zevnì k obkladùm a koupelím na popáleniny, krvácející a hnisající rány, hemeroidy, pøi plísòovém onemocnìní nohou a zánìtech pohlavních orgánù, to ve formou odvaru s dlouhodobým varem drogy. Na bolestivé klouby pøikládáme kaovitý obklad z èerstvých listù podle snáenlivosti a na celou noc. Lze pouít i suené listy. Zvlátì úèinné kloktadlo získáme vaøením hrstky zralých aludù po dobu 20 min.v pùl litru vody. Necháme ustát a scedíme a tekutinu z poloviny zøedíme vodou.
Fenykl obecný – Foeniculum vulgare – Droga obsahuje silici s anetholem, dále fenikulin, fenchon, olej, cukr, bílkoviny a sliz. Jeho silice mají protikøeèové úèinky na støeva, zlepují jejich èinnost. Uívá se na posílení aludku, napomáhá zaívání, proti plynatosti, pøispívá k vyluèování a tvorbì mléka u kojících matek, uvolòuje køeèe hladkého svalstva, uívá se pøi kali, uvolòuje hleny pøi zánìtech horních cest dýchacích pùsobí dezinfekènì a protizánìtlivì. Pouívá se ke zlepení a posílení oèí a k jejich výplachùm pøi zanícení 3-4x dennì. Samotná silice se pouívala i proti rùzným parazitùm. Sirup pomáhá pøi kali, krátkodechosti a sípání. Semena a koøen èistí játra, luèník, slezinu a krev. Olej s medem se uívá na kael, zmírní plyny a zevnì ho mùeme pouít na revmatické otoky. Doporuèuje se starým lidem, aby ráno a veèer zapili pùl lièky drcených semen sklenkou bílého vína. Tento medikament prodluuje ivot.
Heømánek pravý – Chamaemelum nobile – Kvìt se sbírá za suchého poèasí krátce po rozvití kvìtních úborù. Droga obsahuje silici, glykosidy, rozlièné organické kyseliny, tøísloviny, hoøèiny a dalí látky. Úèinek je podmínìn obsahem intenzivnì modré sloky silice chemazulenu. Má spasmolytické úèinky pøi køeèích hladkého svalstva, pøi aludeèních a støevních køeèích, bolestivé menstruaci a pøi zánìtech sliznice. Dobøe úèinkuje u prùjmu a prospívá pøi zánìtech moèových cest. Podává se pøi nachlazení, zaívacích potíích revmatismu, aludeèních vøedech a má protizánìtlivé úèinky. Pøi silnìjí koncentraci vyvolává zvracení – pøi otravách, nesmí se nechat dlouho stát. Zevnì se pouívá na obklady a koupele. Je vhodný jako kloktadlo nebo má hojivé úèinky, urychluje hojení ran pøi pokození kùe. Koupelí oivuje pokoku pøi spálení sluncem nebo olehání vìtrem, lze ho pouít jako pleovou masku a k oetøení vlasù – svìtlejí odstín a lesk.
Hloh obecný – Crataegus laevigata Poir – Pouívají se listy, kvìty i plody na èaje a tinkturu. Kvìt a list sbíráme tìsnì pøed rozvitím v kvìtnu a èervnu. Úèinnými slokami drogy je soubor krategových kyselin, glykosid a èervené barvivo, dále cukry, tøísloviny, vitamín B a organické kyseliny. Je mírné diuretikum a proto je nejvhodnìjí bylinou na léèení srdeènì cévních chorob. Podporuje prokrvení vìnèitých a koronárních cév výkonnost srdce a jeho zásobení kyslíkem. Pomáhá pøi angínì pektoris, poruch srdeèního rytmu, syndromu staøeckého srdce pøi souèasné arterioskleróze, na krevní obìh, proti vysokému krevnímu tlaku, a poèáteèní stádia degenerativních zmìn srdeèního svalu, samotné léèení trvá nìkolik týdnù. Droga je vhodná i pøi rehabilitaci po infarktu myokardu a v léèbì klimaterických obtíí. Zahranièní léèitelé doporuèují hlohový kvìt k léèbì závrati, umu v uích, podrádìnosti a ostatních symptomù, doprovázejících rozvoj sklerotických zmìn v cévách, hloinky pak do protiprùjmových smìsí. Ve formì tinktury pøi otocích (vodnatelnosti), jejich pøíèinou je slábnoucí srdce. Pøidává se do protisklerotických èajù a pùsobí i jako afrodiziakum.
Hoøèice bílá – Sinapis alba.- Vechny druhy hoøèice v mírných dávkách zpùsobují prokrvení zaívacího traktu a tím lepí trávení a látkovou výmìnu. Protoe ponìkud drádí, není vhodná pøi nìkterých nemocích aludku. Samo hoøèièné semeno se doporuèuje pøi nechutenství, patné funkci støev, líné èinnosti aludku a náchylnosti k zácpì. Zevnì se pouívá pøi revmatismu, neuritidì, onemocnìní z nachlazení apod. s pouitím tinktury, náplasti nebo drcených semen. Známé je její zevní pouití pøi revmatických potíích jako kaovité obklady z hoøèièné mouky a vody,èerstvé listy obsahují vitamín C a tak se dájí pouít i salátech. Vnitønì neuívat pøi zánìtu ledvin a tuberkulóze plic.
Chmel otáèivý – Humulus lupulus – Pøedmìtem sbìru jsou samièí itice s charakteristickou vùní, které obsahují lupulín. Úèinnou slokou jsou specifické hoøèiny, silice, pryskyøice a dalí látky. Chmel se vyuívá pøi nervové vyèerpanosti, nespavosti, pohlavní podrádìnosti, pøi buení srdce nervového pùvodu. Sniuje reflexní drádivost a souèasnì stimuluje èinnost trávícího traktu. Je to prostøedek moèopudný, tiící bolest, a protikøeèový. Pije se hlavnì veèer kdy pomáhá proti nespavosti, povzbuzuje chu k jídlu, mírní prostatické potíe a trampoty v pøechodu. Má mírný úèinek antibiotický a tuberkulostatický. Zevnì se pouívá formou obkladù pøi zánìtech nervù, zánìtech kùe a revmatismu na patnì se hojící rány i do posilujících koupelí. V kosmetice má nálev z chmelových itic pøíznivý vliv na ple, pøidává se i do rùzných èajových smìsí.
Jahodník obecný – Fragaria vesca – Jahody jsou nejen obèerstvením ale i lékem. Lesní jahody regulují výmìnu solí v organismu a mají vysoký obsah vitamínu C, tvrdí se e lze vyléèit dnu velkou konzumací jahod. Jahody jsou vhodné pøi onemocnìní srdce, arterioskleróze, na vysoký krevní tlak, na aludeèní vøedy a onemocnìní nohou, èistí krev i støeva a doporuèuje se jejich týdenní konzumace pøi revmatických potíích a jaterních chorobách. Doporuèuje se je jíst rozmíchané s medem. Nálev z listù jahodníku se uívá pøi prùjmech zánìtlivých procesech aludku a støev jako antiskorbutický a vitaminový pøípravek, dále proti ledvinovému písku a kamenùm, pøi chudokrevnosti,prùjmu a nervozitì, podporují èinnost ledvin. Také k výplachùm a koupelím, hemeroidech, desinfekce ústní dutiny pøi paradentóze. Ve formì obkladù na mokvající a krvácející poranìní. Èerstvé rozmaèkané listy se pøikládají na staré rány, hnisající rány, ekzémy a poranìnou kùi. Rozmaèkané plody k oetøení kazù a zubního kamene. Chrání játra a podporují vyluèování luèi, mírnì sniují krevní tlak, podporují trávení a mají moèopudné úèinky, mírnì sniují teplotu. Èaj je vhodný pro rekonvalescenty nebo jako náhraku èaje pravého k dennímu pouití. Bylo zjitìno, e èerstvé jahody obsahují rostlinné antibiotikum, látku podobnou acylpyrinu a kyselinu metylsalicylovou. To vysvìtluje její úèinky pøi revmatismu a horeènatých stavech.
Jitrocel kopinatý – Plantago lanceolata – Staré Øecké i latinské herbáøe ji doporuèují k irokému pouití. Obsahuje fytoncidy, slizové látky, minerální látky a dalí sloky, které pomáhají pøi plicních nemocích, odstraòuje hlen, léèí choroby moèového mìchýøe a aludeèní vøedy, obklady hojí rùzná poranìní. Patøí k výborným krev èistícím drogám, tlumí silnou menstruaci a bílý výtok. Zbavuje bolestí zubù, oèí a také depresí, pití odvaru navozuje klidný spánek. Pùsobí proti zánìtlivì pøi nemocích dýchacích cest a prùduek a poruchách trávení. Sirup dokáe léèit dìtský kael a spolu s èajem proèiuje játra aludek a støeva. Sniuje hladinu cukru v krvi a podporuje èinnost tlustého støeva. Pùsobí jako úèinné pøírodní projímadlo, pomáhá pøi nachlazení. Obklady z listù, nebo èajových obkladù jsou úèinné na odøeniny, otlaky, otoky, puchýøe, koní defekty a poranìní. Silný odvar je vhodný i na obklady neitu, koních zánìtù, na akné, trudovitost zanícená oèní víèka i nehtová lùka. Uívá se èaj áva a sirup, který patøí k preventivním prostøedkùm proti katarùm horních cest dýchacích, zvlátì pro dìti.
Kmín koøenný – Kmín luèní – Carum carvi – Pøedmìtem sbìru je semeno druhým rokem po výsevu.Vùni a jeho chu dodává silice (s karvonem, terpenem a limonemem), oleje, flavonoidy, cukry a dalí sloky. Silice je obsaená v plodech ale i v listech. Praktické vyuití: Uívá se pro povzbuzení èinnosti aludku støev, odstraòuje nechutenství i nadmìrnou plynatost a potlaèuje køeèe hladkého svalstva aludku a støev. Pomáhá vyluèovat trávící enzymy, omezuje kvasné a hnilobné procesy ve støevech a podporuje vyluèování luèi. Významný je jeho bakteriostatický úèinek a pùsobení proti vnitøním parazitùm, je mírnì moèopudný. Podporuje vykalávání, zvyuje té tvorbu mléka a tím zlepuje i trávení dítìte. Doporuèuje se dìtem, nemocným lidem, rekonvalescentùm a lidem se patným trávením, kteøí trpí nadýmáním a aludeèními køeèemi. Podává se formou nálevu nebo odvaru, uívá se i drcený v mnoství 3x dennì 1 gram. Zevnì se pøidává do prokrvujících mazání pøi revmatických a ischiatických bolestech. Hubí zákoku svrabovou, tìnice a vi a pouívá se i proti plísòovým onemocnìním a mykózám. Kmín povzbuzuje váeò, bystøí a zlepuje pamì, pùsobí proti chudokrevnosti. Uívá se èaj olej a tinktura.
Kopøiva dvoudomá – Urtica dioica – Kvete od èervna do záøí a právì v této dobì se sbírají listy a na k léèebným úèelùm. Lidová medicína si kopøivy vysoce cení pro její léèebné vlastnosti a obsahem vitamínù – provitamin A (beta – karoten) vitamin C, kyselinu køemièitou, tøísloviny, acetylcholin, minerálních látek (eleza, vápníku, hoøèíku, manganu). Je naí nejlepí rostlinou na proèitìní krve. Obsaené látky pùsobí na harmonizaci látkové výmìny, zlepování krvetvorby, vèetnì sniování hladiny cukru v krvi a odluèování zplodin. Výrazným moèopudným pùsobením se kopøiva stala nedílnou souèástí èistících èajù, pomáhá pøi otocích. Odstraòuje náchylnost k prochladnutí a pùsobí protirevmaticky, dnì a vnitøní léèbì ekzémù. Kvìt kopøivy napomáhá zvýit u muù poèet spermií a jejich ivotaschopnost, u en pøíznivì ovlivòuje funkce vajeèníkù. Pùsobí protiastmaticky a mírnì stimuluje práci srdeèního svalu, cév a støev, celkovì posiluje organismus s podporou èinnosti jater, luèníku a slinivky, prevencí zánìtu moèových cest a zmíròování koních potíí. Kopøiva je souèástí prsních, urologických, aludeèních i antirevmatických èajù. Pomáhá pøi rùstu vlasù, nejlépe ve formì tinktury. Pozor omezuje tvorbu mléka kojících matek.!
Kostival lékaøský – Symphytum officinale – Byl vdy cenìn pro své léèivé úèinky. ,,Kosti zaceloval, prsa a plíce èistil a veliká zranìní zdárnì hojil, prohlaovali o nìm u dávní léèitelé. Kostival kvete od kvìtna do èervence, koøen se sbírá zejména na jaøe, pøed zaèátkem vegetace nebo na podzim. Listy a koøeny obsahují nìkolik málo známých alkaloidù, dále allaitoin, cholin, silice, tøísloviny a dalí úèinné látky. Pouití je iroké – ovlivòuje krevní obìh a má projímavé úèinky, zastavuje krvácení, hojí rány, tií bolesti, léèí popáleniny a pokozenou pokoku od nadmìrného slunìní, odvar lze pouít pøi aludeèních vøedech. Urychluje hojení ran a obnovu pokozené tkánì, má antiseptické, protizánìtlivé úèinky. Zevnì se pouívá pøi oetøení ran, zlomenin, bércových vøedù, zánìtu svalù, il a lach. Pøi bolestech, revmatických obtíích a hemeroidù, má prokrvující úèinky. Pouívá se jako èaj, mast i jako lihová tinktura k mazání a k obkladùm.
Køen selský – Armoracia rusticana – je to vytrvalá rostlina s dlouhým a tlustým dunatým koøenem. Koøen má bílou døeò a ostøe palèivou chu a pach. Úèinnou látkou je hoøèina silice obsahující alylisotiokyanát, glykosid sinigrin, vitamín C, enzym mirozin a fytoncidní látky s antibakteriálním úèinkem, dále vápník, sodík a hoøèík. Pouívá se nejen v kuchyni na vaøení ale i k léèení, kde se osvìdèil jako stimulující prostøedek. Povzbuzuje èinnost láz s vnitøní sekrecí, trávícího traktu vèetnì slinivky a jater, ledvin a moèových cest. Pøi gastritidì se sníenou tvorbou kyseliny, kameny v ledvinách, malárie, chudokrevnost, skorbut, poruchy menstruaèního cyklu. Navozuje pocení, zvyuje produkci moèe, úèinkuje antibakteriálnì, podporuje krevní obìh, pomáhá pøi dnì a revmatismu i plicních infekcích, bronchitidì, pøi zánìtu jater, vodnatelnosti, neuralgii a pøi bolestech hlavy. Výraznì ovlivòuje nechutenství a patné trávení. V poslední dobì se prokázaly podobné úèinky jako má koøen en-en t.j. protirakovinné úèinky. Dále se pouívá jako køenový ocet k masáím bolestivých míst, køenová áva a køenová placka na bolestivá místa – blíe v lidových receptech.
Lapacho-rudé lapacho – Tabebula impetiginosa – Není to univerzální lék na rùzné neduhy, ale se nemùe zpochybnit jeho preventivní i skuteèný léèivý úèinek v pøípadì onemocnìní. Lapacho odstraòuje z tìla rùzné neèistoty jako jsou tìké kovy a posiluje imunitní systém. Povzbuzuje látkovou výmìnu a posiluje srdce a krevní obìh, zlepuje prokrvení tìla a má vliv na léèení leukémie, odstraòuje chudokrevnost. Normalizuje èinnost vnitøních orgánù jako jsou játra, ledviny nebo slezina. Podporuje trávení a upravuje disharmonii výmìny látek v tìle pop chemoterapii a uívání psychofarmak. Zamezuje vytváøení otokù a odstraòuje usazeniny v krevním obìhu. Normalizuje výmìnu cukrù v tìle a tím je vhodný k léèení diabetu, celkovì uklidòuje, zvyuje nervovou odolnost a normalizuje èinnost pohlavních orgánù. Léèí vyráky a zahnisaná místa, zánìty, ekzémy, plísnì a bércové vøedy. Je moèopudný,ovlivòuje èinnost potních láz a navozuje zdravý spánek. Uívá se: 2 lièky drogy na 1 L vody, pøivedeme k varu, 5 min povaøit,15 min louhovat, pije se po doucích bìhem dne. Pøi nádorovém onemocnìní zvýit dávku na 3-4 lièky na 1 L vody.
Libeèek lékaøský – Levisticum officinale – Tato pøíjemná a uiteèná rostlina má moèopudný a sedativní úèinek, podporuje trávení, sniuje svalové napìtí a spasmy , pùsobí jako expektorans a má antimikrobiální úèinky. Vyuívá se pøedevím jeho schopnost vyluèovat soli, co je dùleité pro prevenci chorob revmatického charakteru, urolitiázy a dny. Podává se pøi nadýmání a kolikách, bronchiálních infekcích, bolestivé èi vynechané menstruaci, pøi aftech a infekcích v ústní dutinì, dále pøi revmatických a dnavých bolestech. Droga se té pouívá pøi výskytu bílkovin v moèi a pøi zánìtu ledvinových pánvièek. Pro léèebné úèely se pouívá hlavnì koøen, který obsahuje tìkavé silice jako ftalidy, kumariny, bergapten, psoralen, umbeliferon, betasitosterol, lecitin a dalí potøebné látky. Libeèkový koøen se dává jako pøísada do prokrvujících koupelí pøi neèisté a trudovité pokoce, mírnì drádící kùi a do koupelí nohou k odstranìní plísòových onemocnìní prstù.
Lípa srdèitá – velkolistá – Tilia platyphyllos scopoli – O uitku lípy pro èlovìka se ze starovìku dochovalo velice málo, snad proto e se stala symbolem Slovanù. Pøesto se pouívá v léèitelství pøedevím s vyuitím potopudného a protizánìtlivého úèinku lipového kvìtu. Pro vnìjí pouití k omývání a obkladùm, ke kloktání a výplachùm úst se doporuèuje nálev, má své místo i v kosmetice pøi pìstìní vlasù. Lipový èaj pomáhá i pøi duevním vyèerpání – uklidòuje. Z kvìtù se dá pøipravit víno a likér, pøi zachování svých léèivých úèinkù.
Majoránka – Majorana hortensis – Na se pouívá nejen k vaøení ale i k léèení, sklízí se a 3x za rok. Na pøed kvìtem obsahuje nejvíce silic, tøíslovinu a hoøèinu. Urychluje trávení zvýením sekrece aludeèních áv, uklidòuje zaívací trakt, podporuje tvorbu luèi. Pùsobí proti neurózám, nadýmání, støevní kolice a pøi nachlazení a kali. Je vhodná do koupele a masti na vtírání do nosu pøi rýmì. Pouívá se i kosmetickém prùmyslu pøi aromaterapii a pod.
Maliník – Rubus idaeus – Obsahuje asi 10% cukru, elezo, mìï, sodík, vlákninu, pektiny, organické kyseliny, vitamíny C,E,B1,B12,P, karoten, foliovou kyselinu, katechiny a flavonoidy. V léèitelství se uívají plody a listy sbírané v dobì kvìtu – v èervnu, hlavnì pøi chudokrevnosti a nemocích zaívacího ústrojí, pøi ateroskleróze, ledvinových a jaterních nemocích a vysokém krevním tlaku. Obsahují fytoncidy, které nièí zlaté streptokoky, spory kvasinek a plísní. Plody se doporuèují proti skleróze, chronickém revmatismu, ekzémech, cukrovce a pro vystøízlivìní z opilosti. Z odvaru listù pøi akutních onemocnìních horních cest dýchacích a rùi. Èerstvé listy pùsobí hojivì na rány a uhry, døevnaté èásti se uívají pøi akutních, chronických a infekèních nemocích. Odvar je proti nachlazení a krèním nemocím ke kloktání. Plody jsou mírnì moèopudné a luèopudné. Sirup z malin zøedìný vodou je vhodný pøi horeènatých onemocnìních. 2 lièky øezaného listu povaøíme 10 min.ve 1/4 L vody necháme 15 min.odstát a pøecedíme. Pijí se 2 álky dennì pøi revmatických potíích, horeènatých onemocnìních, pøi neduzích jater a ledvin.
Máta peprná – Máta citrónová – Mentha piperita – (balám). Jsou to nenároèné rostliny, které se dají pìstovat i v kvìtináèi. Kvete od èervence do záøí, listy a na se sbírají krátce pøed rozkvìtem za pøíznivého poèasí. Na se odøezává asi 10cm nad zemí, listy se zdrhují a ihned suí, obsahují silici s hlavní souèástí mentolem a dalími slokami, dále tøísloviny a hoøèiny. Støedovìké herbáøe uvádìjí, e posiluje aludek, vzbuzuje chu k jídlu a je vhodná pøi slabosti. Pravidelné uívání dodává pleti zdravou barvu. Také vyhání bolest z hlavy, rozehøívá tìlo, zbavuje nachlazení a èaj oslazený medem odnímá huèení v uích. Uívá se jako antiseptický prostøedek pøi nachlazení, i uklidòující lék pøi neuralgických bolestech, melisa otevírá mozkové ucpávky, èistí cévy, uklidòuje pøi úzkostech a strachu. Máta sniuje køeèe zvlátì zaívacího traktu, léèí koliky jater, ledvin a aludku, zahání nevolnost a moøskou nemoc. Je bìným léèivem proti rýmì a chorobám dýchacích cest a plynatosti, povzbuzuje vyluèování trávicích áv a sekreci luèe, ovlivòuje èinnost slinivky bøiní. Má svíravý a protizánìtlivý vliv, obsaený mentol pùsobí na prokrvení tkaniva, potlaèuje a sniuje citlivost nervových zakonèení. Dokonce byla doporuèována jako erotický prostøedek. Mátový odvar pomáhá pøi zánìtu dásní, bolestech zubù a úèinkuje i proti zápachu úst.
Mateøídouka obecná – Thymus serpyllum – Nìná, vonná a skromná kvìtina obsahuje silici (s thymolem cymolem), tøísloviny, látky usmrcující bakterie a plísnì (Fytoncidy) a dalí souèásti. Díky svým obsahovým látkám, tymolu a karvakrolu, má antiseptické, proti bakteriální a protikøeèové úèinky. Vyuívá se jich pøi zánìtlivých onemocnìních dutiny ústní ke kloktání a výplachùm, na obklady pøi zánìtech pokoky, nehojících se vøedech a proleeninách, k posilujícím koupelím a masáím pøi revmatismu olejovým mazáním. Nálev se uívá pøi patném trávení, posiluje aludek a nervy, pøi kali, nespavosti, bolestech hlavy, nervové slabosti, prùjmu, nadýmání a nechutenství, pomáhá pøi léèbì onemocnìní dýchacích cest a nemocích zaívacího traktu vùbec. Uívá se i ke kosmetickým úèelùm a v léèbì roztrouené sklerózy. Doporuèuje se uívat vnitønì i zevnì pøi pohmodìninách, hnisajících ranách a pod. Pomáhá pøi léèbì závratí tlumí aludeèní i plicní krvácení, sniuje propustnost cévních stìn. Dále se uívají k léèení rùzné oleje a tinktury.
Maté – Cesmína paraguayská – Ilex paraguiensis – Pøedmìtem sbìru je pøedevím list, ale také drobné vìtvièky. Je nejoblíbenìjím nápojem Jiní Ameriky. Hlavní úèinnou látkou je kofein, dále theofylin, tøísloviny, nìkteré vitamíny a minerální látky, látky flavonoidní povahy a dalí nedefinovatelné alkaloidy. Právì pro svùj vysoký obsah kofeinu v kombinaci s ostatními látkami má pozvolný a rovnomìrný povzbudivý úèinek. Podobnì jako u èaje má kofein obsaený v maté pozitivní vliv na èinnost mozku, pøièem srdce není zatíeno. Kromì kofeinu obsahuje více ne 20 aminokyselin, vitamíny B1,B2 a C. Zastoupeny jsou také minerální látky jako magnézium, mangan, vápník, elezo a fosfor. Pùsobí silnì stimulaènì a léèebnì jej lze vyuít, kde je potøeba mírnì povzbudit ochabující èinnost organismu. Pùsobí zároveò moèopudnì, podporuje trávení a napomáhá odbourávat tukové vrstvy v tìle a tím ke sníení tìlesné váhy. Je výborné tonikum a adaptogen, kladnì pùsobící pøi vyèerpání a doléèování po tìích nemocích.
Meduòka – Melissa officinalis – Sbírá se list nebo na. Droga posiluje centrální nervový systém a podle nìkterých pramenù pùsobí pøímo na mozek. Úèinkuje sedativnì a spasmolyticky, jako gastrosedativum a kardiosedativum u vegetativnì podmínìných dystonií. Je vyhledávanou bylinou ve fytoterapii, aromaterapii i v léèení koupelemi. Má pøíjemnou na jeho poèátku. Listy obsahují silici (citral a jiné sloky), tøísloviny, hoøèiny a flavonoidy. Její hlavní úèinky jsou sedativní, kdo pije meduòku, má klidný spánek a pøíjemné sny. Má podobné úèinky jako máta peprná. Lístky se nevaøí nebo potom ztrácejí chu a vùni. Sniuje vyluèování adrenalinu z ledvin, dokáe zklidnit organismus, zbavit následkù napìtí a posílit. Pomáhá té pøi nejrùznìjích bolestech v bøie a v malé pánvi, pøi nadýmání, prùjmových infekèních chorobách, menstruaèních bolestech a v klimakteriu. Je vhodná pro celou populaci vèetnì kojencù jako èaj, esence do koupele, jako masání prostøedek a v aromalampì. Je vhodná pøi nervovém pøetíení, uklidòuje, tií nervozitu, léèí chvìní a buení srdce. Sniuje teplotu, navozuje pocení, uvolòuje køeèe, stimuluje zaívání, pøi nechutenství a aludeèních obtíích, odstraòuje plynatost a nadýmání, zvyuje tvorbu luèi. Pomáhá i pøi bolestivé menstruaci a vysokém krevním tlaku, bolestech hlavy a nespavosti i proti rùzným virùm. Zevnì se pouívá formou obkladù na revmatické otoky, pohmodìniny a krevní podlitiny, u kojících matek pøi nebezpeèí ztvrdnutí mléka v prsech.
Mìsíèek zahradní – Calendula officinalis – Drogou je kvìt, slabì páchne, chuti je slané trpké a nahoøklé. V lidovém léèitelství se uívají hlavnì okrajové jazykovité kvìty z úboru. Je velmi vhodný pro své iroké pouití pro vnitøní i vnìjí léèbu. Vnitønì pøíznivì ovlivòuje èinnost jater a luèníku, pùsobí proti infekèním nemocím, uplatòuje se v léèbì astmatu, kale, buení srdce, upravuje menstruaci,zmíròuje zánìty trávícího traktu, uvolòuje køeèe, které nìkdy doprovázejí koliky. Mírnì sniuje krevní tlak,pøíznivì pùsobí na lázy s vnitøní sekrecí. Pùsobí protizánìtlivì a baktericidnì. Mùe se pouít po chirurgických zákrocích, operacích aludku, støev a pod.V minulosti byla ádaná mìsíèková mast ze ávy z kvìtù a listù. Pomáhá pøi omrzlinách, køeèových ilách, zduøelých lázách a rùzných koních chorobách. Infùze se podává pøi støevních potíích a k proèitìní krve a lymfy, ordinuje se jako spasmolytikun a choleretikum, pùsobí sedativnì a antibioticky. Nálev zvyuje sekreci luèe pøi nedostateèné funkci luèníku, pøi loutence a jaterních neduzích. Vyuívá se jeho protizánìtlivého a hojivého úèinku v obkladech na rány veho druhu, zánìty pokoky, uí, ale i oèních spojivek, v mastích z èerstvých kvìtù k oetøení patnì se hojících a hnisavých ran. Obvyklejí formou uití je mìsíèková tinktura. Uívá se v kosmetice a zjemòuje ple. Jako kloktadlo se uívá pøi afekcích v ústní dutinì, v léèbì køeèových il apod. Ve stomatologii se uívá k zastavení krvácení po extrakci zubù.
Mrkev obecná – Daucus carota – Pøedmìtem sbìru je koøen, sklízí se i plody pøed dozráním, pùsobí regulaènì, mineralizuje, posiluje, oèiuje a regeneruje. Mùe se pouívat ve formì ávy, suiny, kae a semen. V lidovém léèitelství se vyuívá mrkve v rekonvalescenci, pøi stavech vyèerpanosti a podvýivì. Èistá áva pomáhá pøi astma, bronchitidì, chrapotu, dále pøi avitaminóze, chudokrevnosti a veobecného vyèerpání. Brání vzniku ledvinovým kamenùm, zvyuje produkci moèe a pùsobí proti nadýmání a kolikám. Té se osvìdèuje pøi srdeèních chorobách a pøi hypertenzi. Dobré výsledky jsou pøi chronických chorobách a zánìtech støev, nadýmání, zácpì i hemeroidech. Karoteny obsaené v mrkvi chrání prùduky pøed rakovinou. Vitamín A a beta karoten zvyují obranné schopnosti vùèi infekcím, usnadòuje hojení poranìní a zánìtu kùe. Mrkvová áva èistí krev a u dìtí podporuje rùst, pøíznivì pùsobí pøi porue vidìní, infarktu myokardu a pøi srdco-cévních onemocnìních. Èistí aludek a støeva, pomáhá pøi zádue, kali, dnì, TBC nespavosti i rakovinì. Pøíznivì pùsobí na plíce a játra, podporuje tvorbu mléka. Nálevu se uívá pøi zánìtech dolních moèových cest a zadrování vody v organismu pøi poruchách látkové výmìny. Pøi obkladech se pouívá na vøedy, popáleniny, lieje, omrzliny, na afty a popraskanou kùi ale i proti vráskám.
Ostruiník køovinný – Rubus fructicosus – Droga má svíravou chu a obsahuje zejména tøíslovinu, flavon, stopy silice a organické látky, sbírá se v letních mìsících mladé lístky, kdy jsou nejkvalitnìjí. Koøen je svým obsahem proèiovacích látek úèinným prostøedkem pøi onemocnìní moèových cest a ledvin, zbavuje organismus kaménkù. Podporuje vyluèování moèi, proèiuje krev, pomáhá pøi zánìtu dutiny ústní a nosohltanu a pøi akutním i chronickém prùjmu. Podává se pøi aludeèních obtíích a kali, ulevuje pøi støevním kataru, vykalávání krve, aludeèní krvácení, pøi zvýené drádivosti, nespavosti a kolitidách.Koncentrát ze ávy sniuje výskyt rakoviny. Pouívá se i ke koupelím pøi koních neduzích a patnì se hojících ran a ke kloktání. Plody z nich se pøipravuje sirup a áva, obsahují organické kyseliny, anthokyan, sliz, vitamíny C a B, soli hoøèíku a vápníku, pektin a cukr.
Ostropestøec mariánský – Silybum marianum – V léèitelství se pouívá hlavnì semeno, uívá se té list, který se sbírá v kvìtnu a v èervnu v odpoledních hodinách. Ojedinìle se pouívá i koøen, kopaný v jarních mìsících. Droga je podávána formou práku nebo v nálevu. Je vynikajícím prostøedkem pøi vech chorobách jater a luèníku vèetnì pokození jater rentgenovými paprsky. Nejen, e léèí pøetuènìní jater a pùsobí pøi regeneraci jaterních bunìk, ale léèí i pokození jater alkoholikù. Mùe úèinnì napomoci pøi menstruaèních problémech, zápalu plic zvlátì se zánìtem pohrudnice. Utiuje deprese ale pøedevím ovlivòuje jaterní èinnost, brání vzniku jaterní cirhózy, luèníkových kaménkù a je vhodný k doléèení loutenky vech typù. Podporuje tvorbu mateøského mléka, tlumí úèinky volných radikálù a tím ochraòuje pøed vznikem rakoviny. Rovnì má úèinek protialergický a protizánìtlivý, pøíznivì ovlivòuje cévní systém, léèbu psoriázy a léèbu jater. Je vhodné kombinovat ostropestøec mariánský s pampelikou, èekankou, øepíkem, kvìtem mìsíèku a oddenkem pýru – jsou rovnì jaterní byliny. V rekonvalescenci po infekèní loutence, se podává nálev z ostropestøece v kombinaci s vlatovièníkem, který ho umocòuje.
Oves setý – Avena sativa – Pøedmìtem uití pøi léèení jsou obilky, ovesná sláma a krob. Loupaný oves je nejen výivný prostøedek, ale i mucilaginosum. Má veobecnì posilující, tonizující, moèopudné, horeèku sniující a vìtropudné úèinky. Polévky pro rekonvalescenty po tìkých nemocích, prùjmech a nechutenství a pod. Je vzpruhou pøi duevní skleslosti, nervové slabosti a vyèerpání. Nálev zmíròuje podrádìnost a upravuje èinnost títné lázy. Rovnì se uívá pøi depresích, melancholii a pøi onemocnìních související s postiením nervového systému – pøi roztrouené skleróze èi pásovém oparu. Pro obsah slizu se uívá k ochranì sliznic pøi chorobách trávícího traktu a zvlátì tlustého støeva a aludku. Odvar se podává jako podpùrný prostøedek pøi zánìtu slinivky bøiní, mírnì sniuje krevní tlak a u diabetikù sniuje hladinu cukru v krvi – lze pouít i ovesné vloèky. Koupele ze slámy se osvìdèily pøi revmatismu, dnì, chorobách ledvin, urolitiáze, jaterních chorobách, svalové únavì, nervové a tìlesné slabosti, patném prokrvení, ischiasu, ale té pøi rùzných ekzémech a liejích a dalích koních obtíích, obklady pomáhají uvolòovat kameny. Uklidòující koupel mùeme pøipravit i z ovesných vloèek, nebo odvar z ovesné slámy. Sedací koupele se doporuèují pøi potíích v oblasti malé pánve, pøi bøiních kolikách, chorobách moèového mìchýøe a neádoucím noèním pomoèováním. Dílèí koupele mají hojivý a utiující úèinek.
Petrel zahradní – Petroselinum crispum – Pøedmìtem sbìru je koøen, plod a na obsahující silici apiol a èerstvá má vyí obsah vitamínu C. Na po usuení musí mít tmavì zelenou barvu. Koøen a plod pomáhá pøi anémii a oslabení, pùsobí jako diuretikum, podporuje trávení, odstraòuje nechutenství, zlepuje pokoku, zpevòuje stìny krevního obìhu, povzbuzuje menstruaci a nepøímo pomáhá i pøi onemocnìní ledvin, které ponìkud drádí a moèového mìchýøe. Nálev z plodù má silnìjí úèinek ne z koøene. Na i koøen, pomáhá pøi moèových kamenech, revmatismu, dnì, støevních parazitech neurózách, zánìtu prostaty a menstruaèních potíích. Nálev z natì nelze pøedávkovat, pùsobí hlavnì proti únavì, anémii, upravuje krevní obìh i krevní tlak, pomáhá pøi onemocnìní oèí a infekèních onemocnìních. Reguluje èinnost aludku, pùsobí proti patné náladì a erosleposti, uívá se i jako afrodisiakum. Tìhotné eny a lidé se zánìty v ledvinách neuívat vìtí mnoství.
Pelynìk brotan – Pelynìk pravý – Artemisia absinthium – Toto hoøké koøení a lék uívají lidé u nìkolik tisíciletí. Má silnì koøenitou vùni a velmi hoøkou chu. Obsahuje silici, hoøèiny a fytoncity (látky usmrcující baktérie). Podává se pøi nechutenství, aludeèních, støevních a jaterních potíích, pøi poruchách vyluèování a tvorby luèe, pøi opodìné nebo vynechané menstruaci. Podporuje tvorbu aludeèních áv a zabraòuje nadýmání. Podporuje èinnost láz,zvlátì hormonálních. Nálev pouitý zevnì formou obkladù nebo koupelí pøi gynekologických potíích, bolestech v køíi, na rány a pøi napadení parazity, jako je svrab. Nesmí se uívat dlouhodobì, pøi aludeèních vøedech, v tìhotenství a ani ho pøedávkovat. Vnitønì se uívá formou nálevu nebo tinktury, zevnì odvarem.
Plicník lékaøský – Pulmonaria officinalis – V kvìtnu se sbírá seøezáváním kvetoucí na. Má mimoøádnì vysoký obsah kyseliny køemièité, dále slizové látky, saponin, tøísloviny, vitamín C a minerální látky zejména vápenaté soli. Celkovì slouí k ochranì, oèiování k upevnìní zdraví, odvahy a povzbuzení mysli. Pouívá se pøi zánìtech horních cest dýchacích, zduøelých mandlí, pøi úporném kali a tuberkulóze, je moèopudný, zvyuje srálivost krve a vyznaèuje se svíravým a zmìkèujícím úèinkem. Pouívá se i vylisovaná áva s medem na dýchací cesty. Odvar z dvojnásobné dávky se osvìdèil pøi omývání hnijících ran a hemeroidech .Jednu nebo dvì líce øezané natì na pùl litru vody, krátce povaøit, osladit medem a popíjet bìhem dne. Èaj ulevuje pøi kali, prùdukovém zánìtu, menstruaèních obtíích. Zevnì na obklady a omývání.
Podbìl lékaøský – Tussilago farfara – Pro léèivé úèely se sbírají kvìty i listy, které jsou zespodu plstnatì bìlavé s obsahem tøíslovin, silice, hoøèin, inulinu aj. Má zmìkèující, antiseptické a protizánìtlivé úèinky, podporující vykalávání. Proto se uívá pøi nachlazení, kali, zahlenìní, pøi onemocnìní plic a pøi bronchiálním astma. Uívá se pøi akutních i chronických zánìtech dýchacích cest, zvlátì tií noèní kael, uvolòuje hleny pøi kali, chøipce a chrapotu, sniuje teplotu. Odstraòuje pøekyselení aludku, peptického vøedu a zánìtu aludku. Dá se pouít jako podpùrná léèba pøi revmatismu, krevní hypertenzi a arterioskleróze. Zevnì se pouívají èerstvé listy k obkladùm pøi revmatismu, dnì a úrazech kloubù, na otoky, zánìty il, vøedy, patnì se hojící rány a ekzémy. Dokáe vyléèit i ránu po rezavém høebíku..
Proskurník lékaøský – Althaea officinalis – Zvaný té ibiek, slézová rùe nebo øímský sléz. Koøen ibiku obsahuje a 35% slizových látek, krob 37%, cukr 10% a jiné látky vèetnì vitamínù. Listy a kvìty obsahují silice, mastné oleje, minerální látky, vitamín C a karoten. Slizovitých látek je zde dvakrát ménì ne v koøenech. Zdravé listy se protrhávají od kvìtna do èervence a rychle se suí.V øíjnu nebo v listopadu se opatrnì vykopávají koøeny, naøeou na kousky a suí pøi teplotì do 40*C. Droga obsahuje sliz, krob, pektin, sacharózu, asparagin, olej, minerální látky, silici a tøísloviny. Je nedílnou souèástí prsních èajù a sirupù ulevujících pøi dýchacích onemocnìních. Uplatòuje se v nálevech k omývání pokoky nebo souèást v bylinných maskách. Macerát pøi pokození aludeèní sliznice i pøi aludeèních vøedech, chrání pokozenou a podrádìnou sliznici. Vyuívá se pøi léèbì dýchacích cest, ke kloktání a výplachùm, pøi ledvinových a moèových zánìtech. Slizy drogy pomáhají pøi léèení prùjmu a zánìtech trávícího traktu. U dìtí je oblíben proskurníkový sirup proti kali. Octový macerát se pouívá k výplachùm a zmírnìní bolesti dásní. Teplé obklady, na jeèné zrno, otoky, a zánìtlivá koní onemocnìní. Horký nálev ke kloktání 3 lièky na 2sklenice vody. Oslazený medem mùeme pít pøi oslabení organismu, pøi potíích zaívacího ústrojí, støev a moèového mìchýøe.
Pøeslièka rolní – Eguisetum arvense – Je rozíøenou plevelní rostlinou polí, pastvin a lesù, uitou èástí k léèebným úèelùm je na sbíraná od èervna do øíjna, tedy její jalové lodyhy. S obsahem kyseliny køemièité, flavonových glykosidù, saponinù, organických kyselin, minerálních solí a dalích látek. Pùsobí jako diuretikum, hemostatikum a desinficiens. Vyuití pøeslièky je mimoøádnì rozsáhlé ke koupelím nebo k uívání. Má výborné hojivé úèinky a pøíznivì ovlivòuje funkci ledvin, krevní obìh, prunost a pevnost cévních stìn, podporuje tvorbu bílých krvinek pøi jejich nedostatku (leukopenie) a také krvinek èervených pøi anémii. Pùsobí dobøe jako antisklerotikum, na zánìty dýchacích cest, prùduek, a také plicních i koních TBC, regeneruje postiené tkánì, tlumí zánìty a je vhodná k prevenci i léèbì moèových kaménkù, zánìtu moèových cest a látkové výmìnì. Pøi zevním a vnitøním podání zastavuje krvácení, hodí se na aludeèní obtíe veho druhu, zabraòuje vstøebávání tukù do cévních stìn, má protirevmatické úèinky, pomáhá pøi zánìtech mandlí a v ústní dutinì – jako kloktadlo. K výplachùm pøi gynekologickém a nosním krvácení, zastavuje krvácení. Zevnì na nehojící se místa, strupovitost, lupenku, na zhnisané zánìty nehtových lùek, bércové vøedy, pitìle a pod. Na bederní páteø, ledvinové a luèníkové koliky formou koupelí. Sedací koupel pøi hemeroidech a bércových vøedech, pøi únavì nohou a køeèových ilách.
Rajèe jedlé – Solanum lycopersicum – Má silné antibakteriální a vitamínové úèinky. Sbírají se zralé plody, které pùsobí moèopudnì, projímavì a antitoxicky. Jsou výborným prostøedkem pøi odtuèòovacích kùrách, a vhodným prostøedkem pøi zácpì, ledvinových a srdeèních chorobách, poruchy trávení, avitaminózy a látkové pøemìny. Pùsobí protiskleroticky a v kombinaci s pohankou léèí køeèové íly, hemeroidy a zlepuje stav cév a kapilár, pùsobí antibioticky, zlepují trávení, èinnost aludku a støev, zlepují krvetvorbu a mají vliv na tvorbu hemoglobinu. Jsou vhodnou potravou pro diabetiky. Pùsobí jako nezávislý ochranný faktor u rakoviny prostaty a chrání pøed rakovinou aludku a plic. Uívá se nejlépe èerstvá áva asi 3,5 dcl.dennì. Na se dá pouít do osvìující koupele a k odpuzení hmyzu. Rajèata se hojnì pouívají v kosmetice jako obklady na unavenou a povadlou pokoku. Zhorují dnu a revmatická onemocnìní veho druhu.Na hnisající rány, vyráky apod. potírat rozkrojeným plodem.
Rakytník øeetlákový – Hippophae rhamnoides – Pùvodní sibiøská plodina se pìstuje i u nás. Jeho avnaté oválné peckovice, jsou znaènou zásobárnou vitamínu C,B.,B..,B……,E,F,A a P, proto bývají pokládány za vitamínovou bombu a je srovnatelný s èerným rybízem. Obzvlátì vysoký má obsah karotenu a mnoho dalích minerálních látek. Vykazuje pøíznivé úèinky pøi onemocnìní plicních, krèních a jaterních, stimuluje trávení, reguluje krevní obìh, sniuje hladinu cukru a cholesterolu v krvi, pøíznivì pùsobí na srdeèní sval. áva obsahuje olej, který má výrazné regeneraèní, protirakovinné i protisklerotické úèinky, pøíznivì pùsobí na vøedová onemocnìní, onemocnìní oèí, zaívací a støevní potíe, ekzémy, pokození kùe ozaøováním nebo popálením má schopnost sniovat bolest a hojit rány. Pøi konzumaci ávy z plodù se posiluje imunitní systém, zlepuje se i celkový fyzický a psychický stav organismu jako i jeho výkonnost.
Rozmarýna lékaøská – Rosmarinus officinalis – Pøedmìtem sbìru jsou listy na kvetoucí nati,které mají pøíjemnou kafrovou vùni i chu. Obsahuje silici, tøísloviny, ytoncidy, éterické oleje cineol, borneol a gafor, které mají povzbuzující úèinek, jako i kyselinu rozmarýnovou. Pùsobí jako spasmolytikum, diuretikum, cholagogum a analeptikum. Drogou je list, pùsobící antisepticky a analgeticky. Povzbuzuje kùru nadledvinek, tií køeèové stavy, povzbuzuje mysl, pomáhá k soustøedìní a zlepuje pamì dále se uívá proti nadýmání, nechutenství, únavì, nervové vyèerpanosti zlepuje hlavnì u starích lidí. Má té mírné luèopudné a moèopudné vlastnosti. Mírnì zvyuje krevní tlak, posiluje krevní obìh, zrychluje puls a urychluje prokrvení. Pøi revmatických a neuralgických bolestech se vtírá na pokozená místa mast, nebo tinktura, víno se uívá pøi neplodnosti. Omezuje rùst bakterií. Jinak se uívá èaj, tinktura, víno mast, vonný olej a extrakt s alpou. POZOR – pøi vyích dávkách se mohou pokodit ledviny a játra
Rùe ípková – Rosa canina – Úèelem sbìru jsou okvìtní plátky – pro vysoký obsah tøíslovin mají adstringentní úèinky, dále ípky a dokonce lze uvaøit èaj z lístkù a mladých vìtvièek. Obsahuje zejména vitamín C, dále karoteny z nich se tvoøí vitamíny A,B1,B2,P,K a kyselina nikotinová. Byly zjitìny také tøísloviny, cukry, pektiny, barviva, flavonoidy, silice a organické kyseliny. Pro svùj vysoký obsah vitamínu C jeho obsah je desetkrát vyí ne v èerném rybízu a padesátkrát více ne v citronech se uívá pøi rekovalescenci, virových chøipkách, nemocích z nachlazení, pøi jarní únavì, v tìhotenství, pøi infekci ledvin a moèových cest, jako diuretikum a pøi delím uívání sniuje cholesterol v krvi a tím zabraòuje rozvoji aterosklerózy, zpevòuje cévy a mírnì staví krvácení. Pomáhá té pøi mírnìjích prùjmech a gastritidì, pøi krvácení dásní, køeèových ilách, pøi hojení fraktur a poranìní a dalích poruch lidského tìla. Pije se i v tìhotenství, pøi horeèkách a zvyuje odolnost proti infekèním chorobám. Dlouhodobé uívání se nedoporuèuje u lidí s vyí srálivostí krve, se sklonem k tvorbì trombù a zvyuje nebezpeèí oxalátové urolitiázy.
Rybíz èerný – Ribes nigrum – Pøedmìtem sbìru je plod a list v dobì odkvìtu, má typickou aromatickou vùni. Droga obsahuje velké mnoství vitamínu C a B , dále rutin, silice, cukry a tøísloviny. Má potopudné a moèopudné úèinky uívá se pøi léèbì nemocí z prochladnutí, revmatismu, dnì, vodnatelnosti, zánìtu moèových cest, na ledvinové a moèové kameny, proti prùjmu a pøi èerném kali. Rutin obsaený v listech sniuje køehkost cév a zastavuje krvácení z drobných cév. Ve smìsích se pouívá k vyèitìní, ozdravení a povzbuzení organismu. Èaj se pouívá i jako kloktadlo pøi zánìtu ústní dutiny a angínì. Plody se uívají pøi revmatismu, prùjmech, poruchách jater, nervovém a fyzickém vyèerpání. Uívá se odvar, áva bobule nebo i dem.
Øebøíèek obecný – Achillea millefolium – Drogou je øebøíèková na i s kvìty, obsahuje a 0,8% silice, která obsahuje chemazulén. Dále flavonoidy, tøísloviny a hoøèiny, má charakteristické aróma a koøenitou hoøkoslanou chu. Pùsobí protizánìtlivì, spasmolyticky a hemostaticky. Má rozsáhlé pouití v gynekologii pøi úpravì menstruace a v pøechodu. Pøíznivì ovlivòuje tonus dìlohy a tím i monost otìhotnìní. Dobøe pùsobí v oblasti malé pánve pøi køeèovitých bolestech. Na se uívá pøi onemocnìní zaívacího traktu – aludku, vøedové choroby prùjmu, úplavice apod. Dále na odkalávání pøi kataru dýchacích cest, pøi krvácení z nosu a dásní, pro stimulaci tvorby aludeèní ávy, vyluèování luèe a k zlepení èinnosti slinivky. V léèitelství se uívá pøi onemocnìní jater (doprovázených loutenkou) a také pøi zánìtech moèových cest a ledvin. Pøi poruchách srdeèního rytmu v dávce 20-30 kapek ávy v malém mnoství vína. Dále se pouívá k výplachùm úst, kloktání, koupelím a k omývání hnisavých vyráek a ekzémù, zastavuje krvácení. Èaj z kvìtù se uívá k èitìní krve, jarním kùrám a èistícím smìsím. Má hojivé a desinfekèní úèinky. Pøíznivì ovlivòuje cévy, vyuívá se v léèbì hemeroidù, bércových vøedù, køeèových il a jiných cévních poruch, zvyuje krevní srálivost. Pouívá se k pití èaje, obkladùm, sedacím koupelím, výplachùm a ke kloktání.
Øedkev setá – Raphanus sativus – Sbírá se vyvinutý koøen a uívá se syrový nebo se z nìj získává áva. Uívá se jako choleretikum, vnitønì se podává dennì asi 100-200 g èerstvého koøene pøi luèových kaméncích a aludeèní dyspepsii. Pro svoje antimikrobiální vlastnosti se té uívá pøi nachlazení a proti kali, bronchitidì astma, revmatismu, èernému kali a nìkterých druhù alergií. Èistí játra, plíce, aludek, podporuje èinnost ledvin. Povzbuzuje svalovinu tenkého støeva, urychluje proces trávení, pøíznivì ovlivòuje floru tenkého støeva a nièí kodlivé bakterie. Je výborným preventivním prostøedkem proti tvorbì moèových a ledvinových kamenù a napomáhá k jejich rozputìní. Nedoporuèuje se ji uívat delí dobu nebo vyí dávky hlavnì pøi srdeèních, luèníkových a jaterních poruchách, vøedového onemocnìní aludku a dvanácterníku,
Øepík lékaøský – Agrimonia eupartoria – Svým vzhledem pøipomíná malou diviznu. Sbìr nakvétající natì lze provádìt dvakrát a to od èervna do srpna. U øepíku je pøíznaèná osvìující nahoøklá chu a zlatá a naèervenalá barva. Léèivé pùsobení je dáno obsaenými látkami. Katechinové tøísloviny se stahujícími a svíravými úèinky, hoøèiny, flavonová barviva, silice, kyselina køemièitá a fytoncidní látky, které potlaèují nìkteré kmeny mykobakterií. Odvar pøíznivì pùsobí na nemoci jater, luèových cest, na poruchy trávení a látkové výmìny. Uívá se pøi zánìtlivém onemocnìní aludku a støev, chorobách luèníku a pøi dyspepsiích a pøi kapilárním krvácení trávícího ústrojí. Hojivé, stahující, protizánìtlivé a desinfekèní úèinky se uplatòují zevnì k výplachùm pøi rýmì, zánìtech mandlí, dutiny úst a proti plísním. Pouívá se i pøi gynekologických zánìtech, bílém výtoku apod. V podobì koupelí a obkladù se aplikuje na hnisavé vyráky, pohmodìniny a patnì se hojící rány.
Sedmikráska – Bellis perenis – Je medonosnou kvìtinou naich luk. Sbírají se pøedevím kvìty (kvìtní úbory), pøípadnì i mladá celá rostlina. Lístky z jara se pøidávají do salátù. Èerstvé kvìty se hodí k obkladùm na popáleniny, rùzných koních zánìtù a poranìní. Droga má mírnì stahující a protizánìtlivé úèinky, je vhodná pøi zevním léèení ran, krevních podlitin, vøedù a rùzných koních vyráek. Vnitønì se uívá pøi léèbì kale a zahlenìných plic (zvlátì pro dìti), zpevòuje cévy, zlepuje èinnost aludku, vhodná je i pøi léèení revmatismu, pùsobí proti krvácení a horeèce. Pøíznivì stimuluje èinnost jater, ledvin a moèového mìchýøe, také pùsobí blahodárnì na trávící procesy.
Sluneènice roèní – Heliánthus annus – Sbírají se pøedevím kvìty (kvìtní úbory) pøípadnì i mladá celá rostlina. Zralé terèe se odøezávají, kdy má luté zbarvení a kvìty se ohýbají. Droga se uívá vnitønì formou odvaru nebo tinktury jako antineuralgikum a antipyretikum. Hrstka semen nebo 15 kapek oleje se 3x dennì uívá pøi zánìtu ledvin, kali a úplavici. Nálev z kvìtù pøi léèbì bronchiálních spasmù a gastrointestinálních kolik. Má stahující úèinky a ochranné úèinky na pokoku, pøi zánìtlivých koních onemocnìních, nadmìrné potivosti, pálení, konèetin èi jiných partií tìla, jsou vhodné dílèí a celkové koupele. Odvar se pouívá hlavnì na patnì prokrvenou pokoku, po celkových vyèerpávajících chorobách a patné ivotosprávì.
Smetánka lékaøská – Taraxacum officinale – Nìkteré prameny uvádìjí, e ji staøí Øekové pouívali mléko z pampeliky pøi zánìtech oèí, arabtí lékaøi ji ordinovali na èitìní krve a pìstìní pleti. Uívá se hlavnì koøen a list, který se sbírá brzy na jaøe, koøen se sbírá pøed rozkvìtem nebo na podzim po skonèení doby kvìtu. Obsahuje hoøèiny, sliz, tøísloviny, pryskyøice, vitamíny A,B,C,D a dalí sloky. Vzhledem k hlavní úèinné látce, kterou je hoøèina se uívá pøi nechutenství a aludeèních chorobách. Zvyuje produkci moèi, pùsobí protirevmaticky a projímavì, zvyuje produkci luèi. Pomáhá zejména pøi onemocnìní luèníku, luèových kamenech, loutence, zduøení jater a zánìtu jater, hemeroidech, horeènatém kataru aludku a støev, onemocnìní ledvin a moèového mìchýøe a pøi vodnatelnosti. Jako diuretického prostøedku se jí uívá pøi zvýeném krevním tlaku a retenci (zadrování) vody v organismu. Zevnì se pouívá áva na bradavice. Pøi onemocnìní kùe, nedostatku vitamínù, chudokrevnosti a revmatických potíích. Podpùrnì se doporuèuje proti cukrovce, nemocní by mìli pro obsah inulinu v dobì kvìtu sníst dennì a est stonkù po odstranìní kvìtu. Stvoly se pomalu výkají, koøen rovnì obsahuje inulin a proto se pouívá v u diabetických èajù.
alvìj lékaøská – Salvia officinalis – neboli Babské ucho. Ji ve støedovìku se pouívala jako koøení do jídel a alvìjová voda na kael a nemoci jater. Její silnì koøenìnou vùni a aromatickou svíravì nahoøklou chu alvìjových lístkù vytváøejí pøedevím silice obsahující thujon, salviol, cineol, borneol a kamfor, flavonoidy, tøísloviny a hoøèiny. Obsahuje i nìkteré hormony a slouèeniny kyseliny nikotinové. Silice sniují vyluèování potu a slin, pùsobí protizánìtlivì, baktericidnì, antisepticky a mírnì diureticky, ve vìtích dávkách jedovatì. V lidovém léèitelství se uívá jako odvar ke kloktání onemocnìlé sliznice dutiny ústní, hrtanu, zánìtu dásní, bolestech v krku, zahlenìní a angínì. Je vynikající desinfekcí k vymývání ran, jako obklad na patnì se hojící a mokvající rány. Vnitønì upravuje aludeèní ávy,zastavuje prùjem,posiluje krevní obìh, povzbuzuje vyluèování moèe a zvyuje produkci luèi. Posiluje a uklidòuje nervy, sniuje sekreci mateøského mléka, povzbuzuje organizmus ve stáøí. Uívá se ke koupelím,jako èaj, k obkladùm i jako tinktura pøi onemocnìní luèníku a jater, poruch krevního obìhu i nachlazení..
Topinambur – Heliánthus tuberosus – Obsahuje krob z kterého se uvolní a 96% ovocného cukru ,z nìho mùe lidský organismus zuitkovat 30-80 g dennì. Kromì toho obsahuje více vlákniny ne brambory. Tím tlumí vstøebávání uhlohydrátù ve støevech, zvyuje pocit sytosti a omezuje vznik zácpy. Nejbohatí slokou suiny jsou cukry ve formì inulinu, glukózy a fruktózy, dále jsou pøítomny dusíkaté látky, vláknina, tuk a z vitamínù obsahuje vitamín A,B1,B2,C,aD. Pøíznivý úèinek je obsah ovocného cukru, který pøi metabolizaci nevyaduje inzulín. Má vysoký obsah biotinu, zinku a mnoho jiných uiteèných prvkù. Proto je vhodný pro dietetické úèely a ke slazení pro diabetiky. Vysokým obsahem biotinu a zinku dochází k ochranì organismu pøi odbourávání tukù, co pùsobí jako zábrana proti obezitì, vlákniny normalizují støevní flóru a zajiují syntézu vitamínu C. Pomáhá pøi stabilizaci cukru v krvi, normalizuje výkyvy hladiny glukózy u diabetikù. Topinambury mají pozitivní význam pøi koronárním riziku, pøíznivì ovlivòují dnu, ledvinové kameny a funkci ledvin, redukuje zubní kaz a choroby dásní, je pøínosem pro prevenci a okamitý pøísun energie.
Tøapatka nachová – Echinacea purpurea – Rudbeckie nachová – Je rozíøená bylina naich zahrádek. Droga patøí mezi pùsobivá léèiva bez vedlejích úèinkù a bez nutnosti stanovit výi dávkování. Pùsobí jako imunostimulans, antirevmatikum a antialergikum s obsahem echinacosidu, pryskyøic, stopami silice a inulinu. Drogu tvoøí koøen, popøípadì i okvìtní lístky s pùsobením na odolnost organizmu s pøímým pùsobením na lymfatický systém. S antibiotickým vlivem pùsobí proti chøipkovým a herpetickým virùm a alergickým obtíím. Dále úèinkuje protizánìtlivì a antirevmaticky, proto je vhodná pro podávání ve smìsích. Dále se uívá v urologii a gynekologii, zevnì pomáhá hojit staré a nehojící se rány, omrzliny, koní zánìty a proleeniny. Podobné úèinky má i Rudbeckie naloutlá. Neúèinnìjí forma jejího pouití je tinktura nebo v masti, krému a kapkách, v èaji ztrácí svoji úèinnost. Obsahuje látky zvyující imunitu organismu má pøíznivé úèinky na kloubová vaziva, urychluje proces sráení krve,je vhodná jako podpùrná léèba pøi virových onemocnìních, pøi prevenci chøipky a zánìtù horních cest dýchacích. Je vhodná i pro dìti pøi oslabení imunity, pøi oslabení nemocí, stáøím, úrazem, stresem, operací, chemickými léky vèetnì antibiotik, nebo vysokém pracovním vypìtím a pobytu v nepøíznivém prostøedí. Zevnì se pouívá k léèení popálenin, karbunklù, neidù a hnisajících ran. Jako obklad se pouívá na zánìty, rány, bolestivé namoeniny, pohmodìniny a potíe po kousnutí jedovatými ivoèichy. Kae ze suchých rostlin se pøikládá na zduøené lázy a bolavé zuby.
Tøezalka teèkovaná – Hypericum perforatum – Úèelem sbìru je na, sbíraná v èervenci a v srpnu. Droga obsahuje silice, tøíslovinu, pryskyøièné látky, glykosidy, fenolická èervená barviva a jiné látky. Má mírnì sedativní úèinky, podporuje krevní obìh, vyluèování luèi a pùsobí protizánìtlivì. Bylina která èistící krev a podporuje krvetvorbu, pùsobí vlastnì proti leukémii. Osvìdèila se u zánìtlivého onemocnìní mozku, léèí vìtinu ekzémù hojí pokozenou tkáò a tlumí otoky. Je vhodná na slinivku bøiní, játra, léèí aludek a dvanácterník, pøidává se do ledvinových èajù, bezpeènì léèí v nitøní i venkovní hemeroidy v poèátcích. Ovlivòuje zánìty pohlavního ústrojí. Je výborná pøi tìkých chøipkách, pùsobí proti neklidu úzkosti a psychickému napìtí, urychluje rehabilitaci po mozkové mrtvici a poruch hybnosti pøi rùzných obrnách, je základem v léèbì roztrouené sklerózy. Doporuèuje se uívat vnitønì i zevnì pøi pohmodìninách a pod. Pomáhá pøi léèbì závrati, tlumí aludeèní a plicní krvácení, sniuje propustnost cévních stìn. Doporuèuje se pít dennì 2-3 álky v dobì dospívání pro vývin enských orgánù, pomáhá léèit nepravidelnosti menstruace, odstraòuje bolesti hlavy a hlavnì je výborná na játra. Dále se k léèení pouívají rùzné tinktury a oleje.
Tymián obecný – Thymus vulgaris – Sbírá se na a to vdy tìsnì pøed rozkvìtem od kvìtna do èervence. Obsahuje silici(s thymolem, cymolem a karvakrolem), dále tøísloviny a dalí látky. Pùsobí desinfekènì proti støevním parazytùm. Je dobrý dezodorant, protoe odstraòuje pachy. V léèitelství se uívá k uvolòování hlenù a tiení kale a bronchitidách, pøi aludeèních potíích, nadýmání a prùjmech. Zvyuje obranyschopnost organismu proti infekèním chorobám chøipkového typu, má moèopudný úèinek, je vhodný pøi duevních depresích, nespavosti, nervozitì, migrénì a potíích s krevním obìhem. Zevnì se pouívá pøi zánìtu nervù a zánìtu míního koøene /radiculitis/, na nehojící se rány, vøedy, pøi revmatických bolestech, dnì, proti zápachu v ústech a pøi zánìtu ústní dutiny. Olej z tymiánu je výraznì antiseptický a protiplísòový. Uívá se èaj i olej,.
Violka vonná-fialka – Viola odorata – Jedná se o starou nádhernou a voòavou léèivku, která se k léèení pouívá celá od koøene, natì a kvìtu. Obsahuje glykosid violamin, alkaloid violin, saponiny, tøísloviny, slizy, cukry, stopy kyseliny salicylové, dále vápník a hoøèík. Pùsobí protizánìtlivì, protirevmaticky a jako expektorans, zvyuje produkci moèi. Je výborným prostøedkem k uvolnìní hlenù pøi kali a bronchitidì, pomáhá pøi odkalávání. Pùsobí rovnì moèopudnì a mírnì antirevmaticky, doporuèuje se k proèitìní krve, koních vyrákách, oparech, trudovitosti a liejích, také pøi vodnatelnosti a bolestech v údech. Odvar z listù se pouívá jako kloktadlo, na naloená ve vinném octì k obkladùm pøi dnì a svìdìní celého tìla. Zevnì se pøikládají listy na popraskané prsní bradavky. Rovnì se traduje, e je úèinným prostøedkem pøi léèbì zhoubných nádorù, pøedevím proti rakovinì tlustého støeva, hrtanu a jazyku, v obkladech na rakovinu prsu. Bylo známo, e spolu s levandulovou vùní je mocným afrodiziakem. Pøi vypadávání vlasù se doporuèuje vymývat pokoku odvarem violky. Výluh se uívá pøi zánìtu plic a pøi èerném kali. -1 polévkovou líci kvìtù fialek na álek vroucí vody, nechat 10 min.louhovat. Pijí se 2-3 álky dennì pøed jídlem.
Vlatovièník vìtí – Chelidonium majus – Dar nebes – na se nejlépe sbírá v rukavicích, protoe na i koøen obsahují jedovatou ávu, která má leptavé úèinky. Je lepí drogu sbírat na podzim kdy obsahuje nejvìtí mnoství alkaloidù asi 14. Nìkteré z nich povzbudivì pùsobí na hladké svalstvo dìlohy a srdeèní funkce, upravují krevní tlak a roziøují koronární cévy ,uvolòují køeèe prùduek a støev. Celkovì ozdravuje a omlazuje organismus. Nálev ulevuje pøi astmatu, drádivém kali, zmíròuje luèníkové potíe a uvolòuje køeèe aludku, ve formì zábalù léèí ekzémy, opary a skrofulózu. V masti léèí poèáteèní stádium tuberkulózy, lupénku, rakovinu a tuberkulózu kùe a mozoly. Døíve se ho uívalo pøi jaterních neduzích, zlaté íle, vodnatelnosti, luèových kaméncích a proti hlístùm. Zevnì na oèní choroby, koní vøedy, svrab a lieje, má vynikající protiplísòový úèinek. výkání koøene pak ulevovalo pøi bolestech zubù.
Vrba bílá – Salix alba – Pouívá se vrbová kùra která je léèivá. Loupe se na jaøe z dvou a tøíletých vìtvièek a suí se. Obsahuje a 10% tøíslovin, kumariny, flavonoidy a kyselinu salicylovou-aspirin. Pùsobí desinfekènì a protizánìtlivì, sniuje horeèky, zmíròuje bolesti hlavnì pøi revmatismu, dnì a neuralgiích, posiluje nervy a je dobrá proti nespavosti. Staví krvácení, a proto se pouívá pøi prùjmech a støevních katarech, pomáhá i pøi otravách jídlem a úplavici. Pouívala se místo chininu pøi malárii, zevnì jako obklad na patnì se hojící rány a do koupelí proti pocení nohou.
Vøes obecný – Calluna vulgaris – V dobì kvìtu, v èervenci a v srpnu se sbírá na seøezáváním a sdrhnutím. Obsahuje flavonový glykosid, guercitrin, myricitrin, tøísloviny, mnoství kyseliny køemièité, saponiny, slizy a pravdìpodobnì alkaloid erikodinin a dalí sloky. Uívá se pøi léèení ukládání kyseliny moèové, dny a revmatizmu, vøes uklidòuje, pøináí klidný spánek, ulevuje kali a horeèce, bolestem zaívacího traktu, ozdravuje a omlazuje ple. Je moèopudný, potopudný a protizánìtlivý, hlavnì pùsobí pøi ledvinových kolikách, pøi zánìtu moèového mìchýøe v dùsledku zvìtení prostaty, podporuje látkovou výmìnu a zmíròuje obtíe pøi onemocnìní ischiasem, pøi zánìtu mezieberního nervu a také pøi bolestech hlavy a posiluje srdeèní èinnost s ovlivnìním krevního tlaku. Pùsobí svíravì a proto je vhodný k vymívání ran.
Zázvorník lékaøský – zázvor – Zingiber officinale – Pouívá se koøen, který obsahuje tìkavé silice obsahující, cineol, zingiberen, kamfen, citral, bisabolen a pryskyøice. Je rostlina nejen do kuchynì ale i k léèení tìla. Stimuluje krevní obìh, zmíròuje nadýmání a koliky, navozuje pocení, sniuje hladinu cholesterolu v krvi. Je pálivý, horký,vysuující a velmi zdravý, protoe napomáhá rozvoji energie. Strouhaný a zalitý vodou se popíjí jako èaj, rozemletý a vmíchaný do mastí jako hojivá mast. Jako horký a vysuující je zázvor vhodný pøi nachlazení, pøi katarech dýchacích cest, podává se pøi nedokonalé periferní cirkulaci krve projevující se chladnými konèetinami a jako stimulaèní prostøedek obìhu pøi plicních infekcích, pøikládá se na omrzliny, je vhodný pøi nízkém krevním tlaku a závratích. Vichni zimomøiví by ho mìli uívat ve formì nálevu, koupelí nebo obkladù na zamrzlé rameno èi koleno. Pomáhá pøi artritidì a revmatismu, pøi melancholii a depresích. Doporuèuje se výkat oddenek pøi nevolnosti v letadle nebo v autì, osvìdèil se i pøi nevolnostech v prvních mìsících tìhotenství. V masti se pouívá jako náplast na bolestivá kolena, svaly,rameno èi jiné èásti tìla, pøikládá se jetì teplý a na noc. Není vhodný pøi vysokém krevním tlaku. Uívá se ve formì tinktury, nálevu v masti nebo v práku.
Zelený èaj – obsahuje katechiny, alkaloidy, theofylin, flavonoidy, vitamín C,E,P a fluor. Je vhodný pro prevenci proti rakovinì, zlepuje stav pøi kardiovaskulárních chorobách, má antivirové a antibakteriální a antioxidaèní pùsobení. Pùsobí proti únavì, podporuje èinnost srdce, má diuretické pùsobení, podporuje vyluèování trávicích áv, je vhodný na astmatické obtíe posiluje krevní stìny, obsaené látky zabraòují kornatìní tepen a odbourávají cholesterol v krvi, upravuje vysoký krevní tlak a je úèinný proti nachlazení, zapáchajícímu dechu, má protistresové úèinky, zpomaluje proces stárnutí bunìk, krvácení oèního pozadí, na kapilární toxikózu a proti kazivosti zubù. Zevnì na unavené oèi jako obklad, a k výplachùm støev (klystýru). V jedné japonské vìdecké práci se píe, e nálev zeleného èaje pùsobí preventivnì proti 61 nemocím a 21 chorob dokáe léèit.