Zelenina
Poívání zeleniny je staré jako lidstvo samo. U na poèátku svého vývoje sbíral dávný èlovìk listy, koøeny, cibule, oddenky i plody z planých rostlin v pøírodì. Ji tehdy si doplòoval hlavní výivové látky ochrannými a léèivými slokami ze zeleniny.
Co to je vlastnì zelenina? Soubor plodin, které pod ni zahrnujeme, není pøesnì ohranièený nìkteré druhy se øadí také k luskovinám (ve zralosti), jindy se pod zeleninu v nìkterých oblastech zahrnují okopaniny, (rané brambory, vodnice, tuøín), nìkteré naové zeleniny se øadí ke koøeninovým a také léèivým rostlinám.
Artyèok
Artyèok (Cynara scolymus) je pro nás vzácná a drahá zelenina. Ale na zahrádce se dá pìstovat z pøedpìstovaných sazenic. Jinak jej lze koupit v obchodì èerstvý nebo konzervovaný.
Artyèok je dekorativní rostlina, víceletá (u nás ale podzemní èást èasto zahyne) a konzumujeme dosud nerozkvetlé kvìtní úbory. Hlavnì dunaté lùko a masité èásti spodních listù kvìtu.
Artyèok má výrazné protisklerotické úèinky, sniuje obsah cholesterolu v krvi, také cukr, etøí játra a luèník, hodí se i pro revmatiky a lidi s vysokým krevním tlakem. Obsahuje komplex úèinných látek. Vitamíny B, C, karoten, dále cukr inulin pro diabetiky, flavonoidy, slizy, minerální látky, hoøèinu aj.
Pøi kuchyòské úpravì odstøihneme stonek, zatvrdlé a zaschlé èásti a hned ve potøeme citronovou ávou. Vaøíme jej v osolené vodì s trochou octa. Pojídáme jej vaøený s rùznými omáèkami, smaený (lùka), plnìný jako lahùdku. Pøi jídle si levou rukou pøidríme artyèok, pravou odtrháme dunaté listeny, vysajeme po namoèení v omáèce. Nejedlou èást (zbytky kvítkù) odstraníme noem a vidlièkou a pøíborem dojíme dunaté lùko.
Bambusové výhonky
Pro nás exotická zelenina, ale v jiní Èínì a okolních zemích pravidelná souèást jarní kuchynì. Vlastnì jsou to raící výhonky gigantických trav rodu Bambusa, rostoucí v rùzných èástech tropické a subtropické Asie, ale i Afriky a Ameriky. Jejich sezóna je krátká,musí se rychle sklízet a zpracovat, brzy toti døevnatí. Buï se konzervují ve slaném nálevu nakrájené na vìtí kousky èi na nudlièky, nebo se pro místní potøebu suí nebo udí nad kouøem.
Bambusové výhonky obsahují dost bílkovin, dále sacharidy, hlavnì ve formì krobu, malé mnoství tukù a kolem l% minerálních látek. Obsah vitamínù není pøíli vysoký, zvlátì ve sterilovaném výrobku jich není mnoho. Obsahují mení mnoství vitamínu C, dále vitaminy B a ostatní ve stopách.
U nás mùeme koupit sterilované výhonky. Jsou souèástí èínských a jihoasijských pokrmù. Ale rozíøily se do kuchynì USA, Austrálie, Indonésie, Vietnamu, Koreje a v orientálních restauracích celého svìta, také v rozmanitých nádivkách. U nás se dají nahradit celerem, brukví, bílým zelím, paprikovými plody aj.
Brokolice
U i u nás pøicházíme na chu skvìlé zeleninì, ne nepodobné kvìtáku. Brokolice (Brossica oleracea, var. italica), jak z latinského názvu vyplývá, skuteènì pochází z Apeninského poloostrova. Intenzívní lechtitelskou práci vak vykonali na brokolici v USA, a je tam oblíbenìjí ne její mladí následovník, kvìták. V posledních letech se objevují odrùdy s;rozmanitou barvou od zelené pøes modrozelenou, fialovou, lutozelenou, naèervenalou aj. Je to nesmírnì cenná koálovina. Je jemná, pojídá se celá vèetnì dunatých stonkù, které se musí déle vaøit ne rùièky. Ty se mohou jíst i syrové s rùznými omáèkami jogurtového nebo majonézového typu.
Brokolice ve svém komplexu obsahových látek pùsobí silnì protiskleroticky. Je velmi vhodná pro diabetiky. Pùsobí proti rakovinì, léèivì na aludeèní dvanáctníkové vøedy, blahodárnì na støeva. Je to zelenina i pro redukèní dietu.
Z hlediska vitamínù má 3,5 x více vitaminu C ne citrusy, mnoho karotenu, velké mnoství vitaminu E, dále niacin, biotin, vitaminy E atd. Z minerálních látek má nejvíce draslíku, vápníku a fosforu. Obsahuje také elezo, hoøèík, síru,zinek a dalí.
Brokolici berme jako lék, vaøme co nejkratí dobu. Z koálù pøipravíme chutnou polévku, zahutìnou cibulovou jíkou s trochou karí. A jemné rùièky zkusme za syrova jako salát. Zálivku si na jednu vìtí brokolici pøipravíme ze <?xml:namespace prefix = st1 ns = “urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags” /??>100 g sójové majonézy a 120 g bílého jogurtu, drobnì nakrájené cibulky, líce keèupu,lièky hoøèice a 3 lic smìsi èerstvých zelených natí (napø. kopr, paitka, kerblík, petrelka, bazalka, meduòka apod.). Pøidáme trochu soli a pepøe, promícháme a pøelijeme malé rùièky. Jinak ji podáváme vaøenou se strouhaným sýrem, mandlemi, sezamem, mùeme ji zapékat, dusit atd.
Celer
Celer (Apium graveolens, conv. Rapaceum) k nám pøiel u v raném støedovìku z Itálie. Hlíznatý celer je oblíben u nás, ale v Itálii, Francii, panìlsku a USA je skoro neznámý a pìstuje se tam celer øapíkatý, u nìj se konzumují iroké, dunaté, bìlavé listové øapíky. Kromì toho existuje i celer naový, který témìø nevytváøí bulvu a pìstuje se pro jemnou, aromatickou na.
Od dávných dob byl celer cenìn jako lék. Má diuretické vlastnosti a tak je doporuèován pøi dnì, revmatismu, artritidách. Sniuje krevní tlak, èistí játra a zmenuje obsah cukru v krvi u diabetikù, neurotiky uklidòuje. Listy mají a 75 mg vitaminu C ve 100 g (2x více ne citron), koøen ménì. Dále obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin K, E aj. Je bohatý minerálními látkami, zvlátì draslíkem (mnohem více v listech), dále má fosfor, vápník, sodík, hoøèík, elezo, jód. V bulvì je i pektin. Pouíváme-li bulvu s natí, nikdy na nevyhazujeme.
Z celeru je výborná napø. Polévka, zahutìná jíkou, ochucená mukátovým oøíkem. Ze syrového celeru jemnì nastrouhaného spolu s mrkví, malou cibulí a promíchaného se sójovou majonézou ochucenou pepøem pøipravujeme pomazánku. Bez celeru by nebyl slavný salát Waldorf, známý v mnoha variacích. Napø. Z 1/2 álku lehaèky, líce citrónové ávy, álku kostièek vaøeného celeru, 2 álkù kostièek z jablek, 2 lic rozinek, 2 lic sekaných oøechù, soli a pepøe. Podáváme jej jako pøedkrm.
Cuketa – tykev zeleninová
Cuketu jsme v posledním desetiletí vdìènì pøijali do jídelníèku jako stále více oblíbenou vestrannì vyuitelnou zeleninu. Patøí k druhu tykev obecná (Cucurbita pepo), který je tvarovì i barevnì znaènì rozmanitý. Známe cukety zelené, edozelené, pruhované, ale i luté èi bìlavé. Tento starý zeleninový druh pùvodem z Mexika a Støední Ameriky se pìstuje nejménì 7 tisíc a dle nìkterých údajù i 9 tisíc let. S cuketou je pøíbuzná tykev olejná, s tmavými semeny bez tuhé slupky. Ta se stala oblíbenou souèástí jídelníèku zdravé výivy, zvlátì pak muù s potíemi prostaty.
Cuketa stejnì jako ostatní tykve má nízkou energetickou hodnotu, obsahuje 91% vody, vlákninu, nìco málo sacharidù a dalích sloek. Má ale bohatou skladbu minerálních látek. Obsahuje zvlátì draslík, který vyplavuje z tìla nadbyteènou vodu a soli. Má velmi málo sodíku, mnoho fosforu, vápníku, hoøèíku, obsahuje také elezo, mìï, fluor, zinek aj. Vitamínù má málo – ve 100 g jen asi 14 mg vit. C, nìco vitamínù B skupiny, kys. listové, niacinu aj.
Pokrmy z tykve pøíznivì ovlivòují èinnost srdce, ledvin, trávicího ústrojí. Prospívají diabetikùm, obézním, luèníkáøùm, pøi ateroskleróze, revmatismu, dnì. Cukety jsou nejchutnìjí ve velikosti 20 – 30 cm. V té dobì je neloupeme. Vyuít se dají na zeleninové, zvlátì zapékané pokrmy, k plnìní, na placky jako bramborák, na polévky, pøílohy jako zelí, obalované a smaené, lze z nich pøipravit mouèníky, knedlíky, saláty. Chuovì jsou nevýrazné, èasto je doplòujeme èesnekem, zelenými natìmi, koøením.
Jeden bezmasý pøedpis: Vydlabeme 4 malé cukety. Získanou duninu usekáme, smícháme s 200 g vaøené rýe, hrstí sekaných jader oøechù, s l luèinou, 2 strouky lisovaného èesneku. Osolíme, okoøeníme petkou mletého koriandru,pepøe, lící bazalky nebo meduòky, petrelky. Cukety naplníme a v pekáèku vyloeném olejem zapeèeme v troubì. A je-li nám to fádní, popusme uzdu fantazii a vylepeme pøedpis koøením, strouhaným sýrem nebo rajèatovým protlakem.
Èekankové puky
Jako nová zelenina se objevila v roce 1846 v Bruselu, kdy si tamní zahradník botanické zahrady viml, e z koøenù èekanky, urèených k výrobì kávoviny, zaloených v raelinì vyrùstají pevné a chutné puky. A od té doby se lechtí jako zelenina. Nazývá se také witloof, vlámský bílý list (Cichorium intybus, var. foliosum). Tedy první rok se vypìstují koøeny a ty se pak v zimì, èasto bez pùdy, rychlí ve tmì pøi 14 – 16¡C pro sklizeò køehkých pukù.
Je to hodnotná zelenina zimního a pøedjarního období. Vitamínù sice nemá mnoho, ale dobrou zásobu minerálù – draslíku, fosforu, hoøèíku, eleza, vápníku aj. Diabetikùm prospívá její sacharid inuin, hoøèina intybin zase slouí dobré èinnosti jater, luèníku, slinivky a trávicích orgánù vùbec. Komplex látek v ní obsaených stimuluje krevní obìh, chrání cévy.
Dnes máme celou øadu odrùd, dokonce s naèervenalými listy. V kuchyni je nejlepí vyuít puky za syrova na saláty, ale lze je i vaøit, dusit, zapékat, smait.
Zkuste ochutnat belgický salát, ke kterému nakrájíte na prouky 4 puky, pøidáte 2 líce spaøených rozinek, l mení, na tenká koleèka nakrájenou cibuli, l – 2 na kousky pokrájené pomeranèe, 4 líce sajové majonézy (bílého jogurtu èi zakysané smetany), sùl, mletý pepø a 2 líce sekaných mandlí.
Èervená øepa
Èervená øepa (Beta vulgaris var. crassa) je pøíbuzná cukrovce, mangoldu. Byla známa u ve starovìku, pochází ze severního pobøeí Støedozemního moøe. Nejvíce se pìstuje ve východní Evropì a USA. Existují rozmanité typy – èervené, s èervenými a bílými kruhy, bílé a luté. Nejkvalitnìjí jsou èervené. Jsou i rùzné tvary – ploe kulovité, kulovité, válcovité.
Èervená øepa obsahuje mení mnoství kyseliny avelové, proto pozor u nemocných moèovými kameny. Z cukrù (má jich od 2 – 12%) je pomìrnì mnoho sacharózy – proto mení dávky øepy u diabetikù. Obsahuje také mnoho pektinu, který podporuje vyluèování cholesterolu, olova i radioaktivních látek. Má vyí obsah bílkovin (l – 3%) s cennými aminokyselinami prospívajícími metabolismu mozku.Betain pùsobíprotiskleroticky a chrání játra. Vitamínù nemá mnoho – asi 15 mg vitaminu C, málo karotenu, dále vitamin Bl, B2. Obsahuje vak barviva (antokyany – èervené) prospìná proti vysokému tlaku krve, pro pevnost kapilár. Øepa je bohatá na draslík a hoøèík – proto je vhodná pøi ateroskleróze, vysokém tlaku, pøi nemocech srdce a krevního obìhu. Má velmi vysoký obsah eleza – nejvíce ze zelenin, také mìdi, take je prospìná pro tvorbu krve. Obsahuje spoustu mikroprvkù – jód, mangan, obsahem zinku pøedèí ostatní zeleniny, dále fluor, kobalt, lithium, vanad a dalí. Ty ve svém komplexu podporují tvorbu inzulinu, zrakovou ostrost, ochranu pøed infarktem, tvorbu krve a metabolismus vùbec. Èerstvá áva z øepy (l/2 sklenice 3 x za den) se doporuèuje pøi rakovinných onemocnìních, chorobách jater, v rekonvalescenci apod.
V USA je oblíben salát, který se pøipravuje na Den díkùvzdání: z l/2 kg vaøené, tence nakrájené øepy, koleèek cibule a pomeranèe se zálivkou ze 2 lic oleje, 2 lic citrónové ávy, petky tymiánu, skoøice, pepøe a soli.
Èesnek kuchyòský
Èesnek (Allium sativum) pøiel ji v pradávnu do kuchynì starovìkých národù ze stepních oblastí Íránu a Afghánistánu. Znala jej stará Èína, Egypt, antické národy. V Indii byl odedávna pouíván jako lék a jako zdroj zázraèných sil proti zlým mocnostem. Dnes je èesnek znám po celém svìtì a pouíván v kuchyni i pro své léèivé vlastnosti.
Celá rostlina je prosycena silicí obsahující síru. Tomu, komu je protivný èesnekový pach, nutno vysvìtlit, e právì tato silice je zdrojem léèivých sil – usmrcuje úèinnì choroboplodné zárodky, tedy pøi infekcích. Èesnek ale má jetì jiné dobré vlastnosti, podporuje vyluèování luèi, brání køeèím støev, reguluje støevní mikroflóru. Pøíznivì ovlivòuje dýchání, prokrvuje koronární cévy srdce, sniuje krevní tlak, pùsobí na sniování cukru v krvi pøi diabetu, doporuèuje se proti ateroskleróze.
V kuchyni uíváme jeho sloené cibule ze stroukù – celé, lisované, suené, granulované i extrakt. Èesneková cibule obsahuje polovinu vitaminu C, ne je v citrónu, nìco karotenu, B vitaminy, PP faktor. Mnohem více je cenných obsahových látek v listech a stvolech. Obsahuje také draslík, fosfor, vápník, hoøèík, síru, jód aj. Teï v zimì poslouí èesnek na známou èesneèku, na topinky aj.
Endivie – tìrbák
Jen zøídkakdy se u nás mùete setkat se tìrbákem zahradním neboli endivií (Cichorium endivia) – jen ve výbìrových obchodech. Je to pøíbuzný èekanky a listy má jako salát. U nás se nerozíøil, ale napø. Francie si endivie jinak váí a stejnì tak Velká Británie. Rovnì národy jiní Evropy, tam je toti v oblibì od antiky. Byl povaován za léèivou rostlinu k posílení jater, a to dnení medicína potvrdila.
Od 17. Století endivii, zvanou také frisée, milují Francouzi. Pìstují se dvì formy – podzimní kadeøavá mechovitá endivie s jemnými, zkadeøenými listy, èasto lutým støedem. Zimní endivie, neboli eskariol, má silnìjí listy, èasto se svazují, aby se vybìlily a zjemnìly. Jsou otuilé a sklízejí se o Vánocích.
tìrbák má nízkou energetickou hodnotu, z minerálních látek má nejvíce draslíku. Dále je to vápník, fosfor, sodík, hoøèík, elezo a dalí prvky. Z vitamínù má mnoho provitaminu A, vitamin E, vitamin C do 20 mg ve 100 g, vitaminy Bl, B2, B6, dost kyseliny listové aj. Obsahuje léèivou sloku – hoøèinu intybin podporující trávení a tvorbu luèi. Jinou slokou vhodnou pro diabetiky je inulin. Endivie je nahoøklá, a to èeské chuové zvyklosti pøíli nevyhovuje, i kdy se dá na to dobøe zvyknout. Upravujeme ji zaèerstva jako salát, drobnì nakrájenou tøeba s brambory nebo s pomeranèi, jablky, koøeníme bazalkou, koprem, yzopem, spolu s oøechy, cibulí, sýrem, paprikou, pøeléváme jogurtem, sójovou majonézou. Ale upravuje se i vaøená s máslem, plnìná, zalitá omáèkami, zapeèená atd.
Chutný salát lze pøipravit z l hlávky tìrbáku, 2 plodù paprik, 2 jablek, l pomeranèe, 3 rajèat – ve drobnì nakrájeno. Zalijeme smìsí 3 lic sójové majonézy a 2 lic bílého jogurtu se petkou soli, mletého pepøe, mletého zázvoru a cukru a lící citrónové ´távy. Hodí se k sýrovým kroketám nebo smaenému sýru.
Fazol obecný
Fazol obecný (Phaseolus vulgaris) je dávnou kulturní rostlinou. Vìtina dalích druhù fazolù pochází z Ameriky, èást z Asie. Pùvodnì byly fazoly pouze popínavé. Dnes u nás pìstujeme fazol obecný tyèkový a z nìj vypìstovaný fazol keøíèkový. Známe odrùdy se zelenými, lutými, fialovými nebo íhanými lusky rozmanité velikosti. Do støední Evropy se fazole dostaly v 16. Století. Dnes se pìstují po celém svìtì. Výborné lusky má i fazol mnohokvìtý neboli ohnivý (Phaseolus coccineus), pnoucí vzrostlý dekorativní fazol s èervenými, bílými nebo bíloèervenými kvìty.
Jako zeleninu sklízíme nedozrálé lusky. Pouíváme je pouze tepelnì upravené. Syrové jsou mírnì toxické. V naí kuchyni není dosud tato zelenina docenìna.Jsou bohaté na riboflavin (B2), kyselinu listovou, vitamin E. Pøítomen je i vitamin C, karoten, niacin a dalí vitaminy B. Z minerálních látek mají velmi mnoho draslíku, vápníku, fosforu, hoøèíku, jódu, velmi málo sodíku, dále eleza atd.
Fazolky jsou cennou zeleninou pøi cukrovce, sniují obsah cukru v krvi. V luskách jsou i antibakteriální látky. Aglutininy mají urèitý vliv pøi pøedcházení a léèení zhoubných novotvarù. Jsou silnì moèopudné, tedy vhodné pøi chorobách srdce a chorobách krevního obìhu, ledvin. Fazolky se v domácnostech hùøe sterilují pro vysoký obsah bílkovin.
Pøipravujeme z nich polévky, pøílohy, zapékají se s brambory, dìlají se saláty. Dají se smait (uvaøené) v tìstíèku. Doporuèuji chutnou pøílohu z fazolek: 500 g vaøených nebo sterilovaných fazolek rozloíme na míse a pøelijeme smìsí zvlá upraených pokrájených mandlí (50 – 100 g) a do sklovita osmaené nakrájené cibule (3 ks) na 4 lících oleje. Pak ochutíme solí, pepøem, ozdobíme èervenou, tøeba sterilovanou paprikou a petrelkou.
Fenykl sladký
Tato lahùdková zelenina (Foeniculum vulgare, var. dulce) pochází z kláterní zahrady dominikánù sv. Galléna v Itálii. Tam vznikla v 9. Století. Dnes se objevuje obèas i v naich obchodech. Je to èastá zelenina Italù – také se jetì nazývá “florentský fenykl”.
Jedlou èástí je nadzemní hlíza vytvoøená ze zdunatìlých pochev listù. Je to pøíbuzný fenyklu pìstovaného pro semena. Sladký fenykl se dá pìstovat i u nás. Mùe se jíst syrový i tepelnì upravený. Pøi nákupu zachováme vnitøní jemnou na, dbáme na èerstvost, vímáme si zelenavých nebo bìlavých pochev, tmavé jsou staré zboí. Fenykl sladký má intenzivní vùni, pocházející od léèivé silice. Má asi 2,5 x více vitaminu C ne citrony, mnoho karotenu, vitaminù skupiny B. Má hojnì minerálních látek, zvlátì draslíku, vápníku, hoøèíku, eleza aj.
Pùsobí pøíznivì na trávení, zklidòuje nervový systém. Prospívá nemocným s chorobami moèových cest, luèníku, s cukrovkou, obezitou. Je to dietní zelenina vhodná na pøílohy, pøedkrmy, smaení, zapékání, na saláty, k minutkám apod., podáváme jej vaøený s rùznými omáèkami. Napø. rokfórovou: 4 hlízy fenyklu rozkrojíme podélnì na ètvrtky a 15 minut vaøíme v osolené vodì. Omáèku pøipravíme z hrnku beamelové omáèky (jíka z vrchovaté líce mouky a másla, provaøená s 2 dl mléka), slabì ji osolíme, opepøíme, pøidáme 50 g strouhaného rokfóru (Nivy), 2 líce smetany a u nevaøíme. Fenykl pøelijeme omáèkou, posypeme krájenými fenyklovými listy.
Hlávkové zelí
Zelí (Brassica oleracea var. capitata) stejnì jako ostatní koáloviny vzniklo z pùvodního druhu brukve zelné. Primitivní formy zelí poívali obyvatelé kolových staveb v neolitu. Pìstovali ho také Keltové a od nich Slované, ti vynalezli kysané zelí. Podle barvy listù jsou dvì základní skupiny – bílé a èervené. Dalí dìlení je podle ranosti, velikosti a tvaru hlávek, urèení – pro zpracování èi konzum.
Z hlediska biologického je mezi bílým zelím a èerveným mení rozdíl. Èervené zelí má ménì vlákniny, více sacharidù, silice, eleza a barvivo antokyan dobøe slouící cévám. Jinak je zelí bohaté draslíkem (více èervené), hoøèíkem (více bílé), vápníkem (více bílé), fosforem (více èervené), dále obsahuje elezo, mìï, mangan, zinek, jód, síru, chróm, fluor a dalí vzácné prvky. Zelí obsahuje protisklerotický inositol. Dále má léèivý úèinek pøi léèbì aludeèních vøedù.
Z vitamínù má a 60 mg vitamínu C ve l00 g (2 x více ne citron), vitamín E, vitamín B, niacin, ménì karotenu, dále vitamin K, kyselinu listovou, nikotinovou, pantoténovou. Obsahuje také antibakteriální fytoncidy. Zelí se uplatòuje také pøi léèení obezity. Èerstvé zelí vak pùsobí u nìkterých osob nadýmání.
Zelí se uívá ke kvaení, sterilování,k výrobì salátù, polévek, pøíloh, závitkù, do èínských pokrmù a v mnoha dalích úpravách. Ochutnejte zelný salát po turecku: Jemnì nakrájenou malou hlávku zelí smícháme s hrstí oliv, nejlépe èerných, pøidáme 150 g sýra feta (nebo bílý balkánský sýr) rozdrobeného, 6 lic olivového oleje, 3 líce citrónové ávy, sùl, pepø a l/2 lièky øímského kmínu (Cumin). Ve promícháme.
Hráek
Hrách pochází z horských oblastí severní Afriky, Støedomoøí a Tibetu. Hráek – nedozrálá semena hrachu setého (Pisum sativum) jako zeleninu zaèali prvnì pouívat Holanïané poèátkem 17. Století, bìhem 17. A 18. Století se tato nová zelenina rozíøila po celé Evropì. Zahradní, zeleninové hrachy jsou specifické odrùdy pìstované pro nezralé lusky nebo semena. Pìstuje se nìkolik typù: Jsou to hrachy k vylupování, jejich semena rychle døevnatí. Nejvíce pìstovaným je hrách døeòový, který má jemnou chu dlouhou dobu a je to pravý práek konzervárenský a mrazírenský.
Hrách cukrový, zvaný mangetout (“snìz vechno”) se pìstuje omezenì a pojídají se celé lusky i se semeny,protoe nemá v lusku blanitou vrstvu. Nezralý hráek má vyí energetickou hodnotu ne ostatní zeleninové druhy. Hráek je cenná dietní zelenina. Má kolem 25 mg vitamínu C ve 100 g, je obzvlá bohatý na vitamin E, biotin, vitaminy Bl a B2, kyselinu nikotinovou a cholin. Reguluje v lidském organismu látkovou výmìnu tukù. Má vysoký obsah bílkovin a sacharidù, ménì vlákniny. Hráek konzumujeme syrový i tepelnì upravený. Pøipravují se z nìj polévky, pøílohy, dále se podává s rýí, s tìstovinami, v salátech, vyuívá se ve studené kuchyni apod. Èastou kombinací je hráek s karotkou, popø.i zrny cukrové kukuøice.
Zkusme si pøipravit neobvyklou pøílohu z hráku po panìlsku: Ètvrt kg hráku a ètvrt kg nakrájené karotky (nebo balíèek zmrazené smìsi) uvaøíme domìkka. Na kastrolu rozehøejeme 3 líce másla, krátce osmahneme podrcené 4 strouky èesneku, pøidáme zelenou papriku nakrájenou na nudlièky, osmahneme a zasypeme okapaným hrákem s karotkou. Zalijeme 2 lícemi vody, osolíme, opepøíme, vsypeme hrst usekané èerstvé bazalky (líce suené) a 2 líce pokrájených zelených oliv. Prohøejeme a podáváme jako pøílohu, k tomu tìstoviny, rýi nebo brambory.
Chøest
Je to lahùdková zelenina, která se stále více zaèíná pìstovat v západních zemích. Lahùdkou byl i v dobì antické. Pochází z Orientu. Ve l2. Století byl pìstován v byzantské øíi, od l6. Století v Holandsku, Nìmecku, Francii. V Èechách se rozíøil v l7. Století v Polabí, na Moravì v okolí Ivanèic. Pak jeho sláva zanikla, pøestal se pìstovat.
Chøest (Asparagus officinalis) je rostlina nároèná na teplo, hluboké pùdy. I pìstování není snadné. Je to vytrvalá plodina, vytváøí mnoho jemných výhonkù, které jsou vybìleny vrstvou pùdy. Dnes u byly prolechtìny také odrùdy, které se nemusí bìlit a zùstávají jemné – zelený chøest. Ten má vyí biologickou hodnotu. Bìlený chøest má asi 20 mg vitaminu C ve l00 g (zelený 2 x více, také dvojnásobek provitaminu A). Dále obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin E, kyselinu listovou aj. Obsahuje cenné minerální látky – draslík, fosfor, vápník a hoøèík, také elezo, jód, zinek, sodík. Pùsobí jako diuretikum. Je lehce stravitelný.
Na trhu se nachází èerstvý brzy zjara, nebo sterilovaný po celý rok. Pøipravují se z nìj polévky, saláty, je souèástí studené kuchynì. Nejèastìji se podává vaøený, politý máslem a sypaný strouhaným sýrem.
Kapusta hlávková
Hlávková kapusta (Brassica oleracea var. sabauda) je u nás neprávem opomíjená koálovina. Je známa z antiky, pochází z Apeninského poloostrova a ve støední Evropì je pìstována od 17. Století. Je to plastický druh, který vytváøí kálu odrùd od raných pøes letní, pozdní, ozimé. Je chladu vzdorná. Slovensky se nazývá kel, kapusta tam znamená zelí.
Kapusta je biologicky cenná zelenina. Má vyí obsah bílkovin a také zdraví prospìnou vlákninu. Málokdo ví o jejím bohatém vitaminózním sloení. Má 3 x více vitaminu C neli citrony (105 mg ve 100 g), mnoho provitaminu A, vitamínù skupiny B, niacinu, obsahuje mannitol vhodný pro diabetiky, inositol s protisklerotickým úèinkem. Methionin má léèivý vliv pøi vøedech aludku, dvanáctníku. Obsahuje také vitamín E, vitamín K. Hoøèièná silice má protinákazový úèinek. Základním obsahovým prvkem minerálií je draslík, pøítomen je vápník, fosfor, hoøèík, síra, sodík, chlór, bór, elezo, jód, kobalt, mìï, mangan, molybden, nikl, støíbro, chróm, fluór, zinek. Je to tedy pozoruhodná zelenina, zasluhující èastìjí zastoupení v kuchyni. Vadu ale má – je nadýmavá, proto do jídel pøidáváme kmín, saturejku, koriandr, bazalku.
Pøipravujeme z ní polévky, zeleninové karbanátky, pøílohy, dá se jí nadít “trùdl” z lístkového tìsta. Chutný je kapustový pekáèek: Asi 600 g hlávku rozètvrtíme a ovaøíme v osolené vodì. Pekáèek vytøeme tukem, poklademe koleèky ze 2 cibulí, na to dáme asi polovinu usekané kapusty, strouek èesneku, posypeme lièkou saturejky. Na to rozloíme polovinu (z 600 g) koleèek vaøených brambor, kmín, polovinu z 300 g sýru tofu. Vrstvy zopakujeme, nahoøe by mìla být kapusta. Zalijeme mlékem s rozlehanou trochou sójové mouky, osolíme, opepøíme a posypeme petkou chilli.
Karotka a mrkev
Mrkev (Daucus karota) je obecný název pro vechny typy mrkví. Karotkou nazýváme rané odrùdy mrkve, které vìtinou mají tupý koøen a jemnou duninu. Pozdní, velké typy nazýváme mrkví, jsou vìtinou pièaté a dobøe se skladují.
Mrkev je pùvodní evropská rostlina a je pìstována a lechtìna u od antiky. Ale byla známa u døíve Germánùm i Slovanùm. Mrkev je dùleitým zdrojem provitaminu A, karotenu. Obsahuje ho ve 100 g a 10 mg. Je zajímavé, e nejlépe vyuitelný je v tepelnì upravené mrkvi s tukem – lidské tìlo ho vyuije a 60%. Ze syrové mrkve jemnì strouhané asi 30%, kousáním mrkve jen 5%. V mrkvi je dále nìco málo vitaminu C, dále vitamínù skupiny B. Bohatí je na vitamín E a kyselinu nikotinovou. Obsahuje také inomitol dùleitý pro prevenci aterosklerózy. Z minerálních látek má vysoký obsah draslíku, zvlátì hoøèíku, fosforu, ale i chlóru. Také èetné mikroelementy, bór, vanad, elezo, jód, kobalt, mìï, mangan, zinek. Mrkev zvyuje odolnost organismu, doporuèuje se pøi zácpách,pøi nemocech jater, ledvin, cév – srdce. Podporuje vývoj a rùst u dìtí, prospívá tìhotným enám. Dùleitá je po infarktu, pøi namáhání zraku. Mrkvová døeò urychluje hojení ran, ale není vhodná ve vìtích dávkách pøi vøedové chorobì a pøi diabetes (sacharóza). Je vak obecnì prospìná. Pøipravují se z ní polévky, pøílohy, salát, smaenky, nádivky do mouèníkù, emlovka s vaøenou mrkví a tvarohem atd.
A jeden pøedpis z arabské kuchynì: Asi 600 g mladých vìtích mrkví oèistíme a vydlabeme. Lehce posolíme. Na líci tuku opraíme sekané oøechy a nakrájenou cibuli, do toho zamícháme asi 300 g sójových kostek nebo tofu, sùl, pepø, 2 strouky lisovaného èesneku, líci celerové natì. Nádivkou naplníme mrkve, opeèeme ze vech stran na oleji spolu s vydlabaným vnitøkem. Pak udusíme nebo upeèeme v troubì podlité sklenicí vývaru. K tomu rýe. A v arabských zemích omáèka tahini (ze sezamu).
Kedluben – brukev zelná
Blízký pøíbuzný vech koálovin kedluben (Brassica oleracea, var. gongylodes) je znám u dvì stì let pøed naím letopoètem. Jeho pøedek byla pompejská brukev, primitivní kedluben jen se zesíleným stonkem. Dnení podoba kedlubnu pochází pravdìpodobnì ze dvou center – Støedomoøí a Èíny.
Kedlubny mají mnoství typù, odrùd liících se dobou vývoje, take mohou být na trhu celý rok – od raných rychlených po obrovské kedlubny typu èeské odrùdy “Gigant”.
Kedluben je vitaminózní zelenina. Má a 60 mg vitaminu C ve 100 g, dále obsahuje karoten, vitamin E, B1l, B2, B6, kyselinu nikotinovou, listovou, biotin, kyselinu panthothenovou, vitamin K. Dále má mnoho draslíku, také vápník, fosfor, hoøèík, sodík, chlór, bór, elezo, jód, kobalt, mìï, molybden, nikl, støíbro, chróm, fluor, zinek aj. Velmi cenný je obsah mikroelementù. Obsahuje protisklerotický inositol, cukry snáené diabetiky. Slouèeniny síry pùsobí proti bakteriím. Kedluben má nízkou energetickou hodnotu, je vhodný v redukèních dietách.
Lze ho konzumovat za syrova i tepelnì upravený. Hodí se do polévek, pøíkrmù, k plnìní, k pøípravì placek typu bramborákù, do salátù aj. Z odrùdy “Gigant” hrubì nastrouhané je výborný syrový salát s pálivou paprièkou, solí, citrónovou ávou, olejem za studena lisovaným a strouhaným køenem. Kedlubnové “bramboráky” si pøipravíme ze 4 støednì velkých, nahrubo nastrouhaných kedlubnù, osolených, opepøených s l – 2 strouky drceného èesneku, trochy vaøených vloèek, lièky majoránky a 4 lic polohrubé mouky. Umícháme tìsto a na tuku smaíme tenké placièky. Chutnají výbornì.
Kukuøice cukrová
Kukuøice je známa jako plodina asi 2500 let, byla to nejrozíøenìjí rostlina pøedkolumbovské Ameriky, v Peru a Bolívii. Kukuøice cukrová (Zea mays var. saccharata) je mladí, známe ji teprve od 18. Století.
Jako zelenina se pouívají mladá nezralá zrna v mléènì voskové zralosti, tj. Mìkká, snadno promáèknutelná nehtem.Kukuøièná zrna se mohou pouívat i syrová. Zvlátì v Americe jsou oblíbena mraená nebo konzervovaná zrna, v posledních letech jsou k dispozici také u nás. Kukuøice cukrová se dá v naich podmínkách pìstovat v teplejích oblastech, v chránìných polohách, na zahrádkách. Má vak delí vegetaèní dobu ne ostatní typy, jejich palice do délky 10 cm se dají také vyuít jako zelenina.
Mladá zrna kukuøice mají témìø 20% sacharidù, dále bílkoviny, tuky. Má ponìkud vyí energetickou hodnotu. Z minerálních látek má nejvíce draslíku, fosforu a vápníku, hoøèíku, dále elezo, zinek, mìï a mangan a nepatrnì sodíku. Vitaminy není obzvlá bohatá, obsahuje asi l2 mg vitaminu C ve 100 g, vitaminy Bl, B2, nìco niacinu, nìkteré vitaminy B chybìjí. Obsahuje i pektiny podporující zaívací proces a dobrý stav cév.
V kuchyni se pouívá hlavnì tepelnì upravená, ve smìsi s hrákem, karotkou, paprikou, fazolkou do polévek, pøíloh, salátù, zeleninových pokrmù aj. Nabízíme pøedpis z australské kuchynì na zeleninový salát s brambory. Asi l kg vaøených brambor nakrájíme na kostièky, smícháme s álkem sterilovaného hráku a l – 2 álky vaøených (sterilovaných) kukuøièných zrn. Pøidáme svazek øedkvièek pokrájených na plátky, sùl, pepø. Promícháme zálivkou z l/2 álku bílého jogurtu (zakysané smetany), l/2 álku sójové majonézy, 2 lic citrónové ávy, lièkou hoøèice a l/2 álku krájené petrelky. Ve promícháme a vychladíme. Australané jetì pøidávají líci èerstvé sekané máty nebo bazalky.
Kvìták
Nìkteøí botanici povaují za vlast kvìtáku Indii, jiní východní Støedomoøí. První hodnovìrné zprávy o nìm se datují z 12. Století z Kypru, pak v 16. století. K nám pøiel z Itálie a název karfiol je zkomolený název cavolfiore.
Dnes se pìstuje kvìták (Brassica oleracea, var. botrytis) po celém svìtì. Patøí do iroké rodiny koálovin. Kvìtáková rùice není kvìt, jsou to zdunatìlé, svazèité kvìtní stonky. Vlastní kvìt je podobný øepce, jsou to drobná lutá kvítka, rozkvétající druhým rokem.
Co se týèe obsahových látek, má kvìták pomìrnì mnoho bílkovin a cenných, nenahraditelných aminokyselin. Má mnoství vitaminu C – dvakrát více ne citrony, pomìrnì mnoho kyseliny pantoténové, málo karotenu, vitamin B1, B2, B6, mnoho vitaminu K aj. Z minerálních látek je to hlavnì draslík, ale také mnoho fosforu, vápníku, hoøèíku, molybdenu, jódu, manganu a síry. Obsahuje mannitol vhodný pro diabetiky. Kvìták prospívá dobré funkci pokoky, sliznic, zdraví vlasù. Obsahové látky pùsobí proti øídnutí kostí, lámavosti nehtù, podporují dobrou funkci kloubù, mají protisklerotické úèinky. Kvìták se nedoporuèuje pøi dnì (puriny), také pøi zánìtech jater a luèníku.
Z kvìtáku pøipravujeme polévky, podáváme s omáèkami, smaíme, zapékáme, je vhodný do omelet, salátù, lze ho nadívat a pøipravovat na stovky zpùsobù. Ménì obvyklá a chutná je úprava kvìtáku podle Paøíanky: Velký kvìták uvaøíme do polomìkka v osolení vodì. Dáme okapat a uloíme na zapékací misku vytøenou máslem. Z 200 g tvrdého sýra a sýra tofu nakrájíme palíèky a prostrkáme jimi kvìták. Ze 3 lic mouky a 2 lic másla pøipravíme jíku, zøedíme 2 dl mléka, provaøíme a stáhneme z ohnì. Zamícháme trochu mléka, sùl, pepø, petrelku a 2 líce strouhaného sýra. Omáèkou pøelijeme kvìták a zapeèeme dozlatova.
Mangold
Mangold, také cvikla (Beta vulgaris, var. cicla) je blízký pøíbuzný salátové øepy cukrovky. Jedlou èástí jsou ovem listy, bulvu nevytváøí. Je to rostlina pocházející z východního Støedomoøí, známá u za antiky a jetì døíve.
Je to typická listová zelenina Dalmacie, rozíøená i v západní Evropì a Severní Americe. Pouívá se jako penát, øapíky jako chøest. Vytváøí listové typy s úzkými øapíky a øapíkové typy s øapíky i 5 cm irokými. Øapíky jsou bìlavé nebo èervené, listy tmavì nebo svìtle zelené, pøípadnì i èervené. Je to rostlina, která by nemìla chybìt na zahrádce, listy lze postupnì sklízet po dlouhou dobu. Dají se z koøenù pøirychlovat. Jsou chutné,lehce nasládlé, se slabou øepnou pøíchutí. Tu jim dodává betain, úèinný spolu s dalími slokami proti kornatìní cév, aktivuje èinnost jater a brání jejich tukové degeneraci.
Mangold je zdraví prospìnìjí ne penát. Hodí se pro redukèní dietu. Neobsahuje tolik kyseliny avelové. Je v nìm velké mnoství draslíku, dále vápník, ale i sodík, fosfor, elezo, mìï, zinek a dalí prvky. Souèástí jsou vitaminy – asi 40 mg vitaminu C ve 100 g (jako pomeranèe), provitamin A, niacin, vitaminy skupiny B a bioflavonoidy, kyselina listová aj. Má mírnì projímavý úèinek.
Mangold mùeme jíst syrový (jen listové èepele) jako souèást salátù nebo tepelnì upravený jako penát a v jiných pokrmech. Z mangoldu pøipravujeme polévky, nádivky do slaných závinù a koláèù, palaèinek, krokety, velmi chutné jsou listy zapeèené s brambory a sýrem, závitky a rolky s rùznou nádivkou, mùe být souèástí indických a èínských pokrmù apod.
Paprika zeleninová
Paprika k nám pøila z teplých oblastí Støední Ameriky. Do Evropy ji pøivezla Kolumbova výprava z ostrova Haiti – pùvodnì jen palèivé typy. Pak se rozíøila na Balkán, do Maïarska, do panìlska. V ostatních zemích Evropy se objevila a v 19. století. Postupnì z ní byl vylechtìn zeleninový typ (Capsicum annuum) se silnìjí duninou a rozmanitého tvaru i barevnosti. Nezralé jsou zpravidla zelené, zráním se mìní barva od bìlavé pøes oranovou, lutou, èervenou, rudou, temnì fialovou.
I v zeleninových odrùdách jsou pálivìjí typy. Pálivost pùsobí alkaloid kapsaicin. Zvlátì nedozrálé papriky jsou obrovským zdrojem vitamínu C (140 a 400 mg vitaminu C ve 100 g), zralé zase mají více provitaminu A, zvlátì èervené. Dále obsahují vitaminy B1, B2, niacin, kyselinu listovou, vitamin E. V duninì je pøítomno mnoho druhù barviv, z nich flavonoidy posilují cévy. Z minerálních látek má mnoho draslíku, ale i fosforu, hoøèíku, vápníku, eleza, zinku, jódu aj. Obsahuje také fytoncidy, brzdící rozvoj bakterií. Podporuje chu k jídlu, èinnost trávicích áv, luèi, títné lázy. Je obtínìji stravitelná, zvlátì slupka. Je obecnì zdraví prospìná, ale ménì vhodná pøi chorobách aludku, støev, luèníku.
Uíváme ji co nejvíc èerstvou (nebo i mraenou), krájíme tìsnì pøed jídlem nerez noem na drobné kousky. Hodí se do salátù, k plnìní, ve smìsi s rajèaty, cuketami, lilky, k zapékání, do pízù atd.
Po italsky si mùeme uvaøit peperonatu: V kastrolu zpìníme 4 nakrájené cibule na 2 lících oleje (olivového) , podlijeme hned trochou vody a pøidáme asi 600 g nakrájených rùznobarevných paprik, plátky ze 4 stroukù èesneku, l/2 lièky rozmarýny, l/2 lièky alvìje, petku tymiánu, sùl, pepø. Podusíme 10 minut, pak vsypeme asi 8 rajèat nakrájených na ètvrtky. Podusíme dalích 10 minut a vsypeme nakrájenou petrelku. A k tomu polenta nebo pohanka.
Pastinák
Èasto kupujeme v obchodì pastinák místo petrele. Pouití je podobné. Pastinák (Pastinaca sativa) je vak odliný druh koøenové zeleniny, i kdy se petrelovému koøeni podobá. Jeho na se nepouívá.
Pastinák je stará kulturní rostlina, pìstovaná nejménì 3000 let. Je sladí ne petrel, a tak mìl ve starovìku podobné vyuití jako brambory. Má toti vyí energetickou hodnotu: 100 g jedlého podílu = 100 g mléka. Vysoký je obsah minerálních látek – ve 100 g a 1200 mg, z toho polovina draslíku, dále vápník a fosfor. Z ostatních je mnoho hoøèíku, eleza. Má málo sodíku. Je bohatý aromatickou silicí. Pastinák obsahuje z koøenových zelenin nejvíce vitaminu C – a 32 mg ve 100 g koøene. V nìkterých kuchyních se specificky vyuívá, napø. Irové z nìj vaøí pivo, dìlají se z nìj marmelády – má toti a 15% sacharidù.
Je také léèivou rostlinou doporuèovanou pøi revmatismu, plynatosti, ale i proti neurózám. Vzhledem k vyímu obsahu silice by se nemìl poívat ve velkém mnoství. Ale èastìjí zaøazení meního mnoství prospívá zdraví. Hodí se k pøípravì polévek, na kae v kombinaci s brambory, na pøípravu smaenek, jako souèást koøenové zeleniny pod sójové kostky.
Ménì obvyklé jsou pastinákové smaenky: Uvaøíme l/2 kg oèitìného pastináku se solí 4 zrnky pepøe, 4 zrnky nového koøení, bobkovým listem a petkou tymiánu. Potom jej rozmaèkáme vidlièkou, pøidáme trochu sójové mouky, , 2 líce mléka, 2 líce strouhaného sýra, l(4 lièky koøení Gurmán nebo karí, sùl, petku chilli. Promícháme a placièky obalené v mouce smaíme. K tomu penát a brambory.
Paitka pravá
V zimì nám chybí èerstvá zelenina, natì a tak vítáme pøirychlenou paitku, její svìí zeleò a biologicky cenný obsah nám zpestøí pokrmy a osvìí organismus.
V Evropì se paitka (Allium schoenoprasum) pìstuje od 16. Století. Vyskytuje se také planá v horských polohách u potokù a pramenù. Nejcennìjí je pouívání èerstvé paitky, dá se i mrazit v malých porcích drobnì nakrájená. K suení se hodí ménì.
Nejlépe je nakrájet paitku nerez noem tìsnì pøed jídlem. Má toti ve 100 g asi 100 mg vitamínu C (3x více ne citrony). Dále obsahuje karoten, vitaminy B1, B2, silici se sírou, antibakteriální látky, minerální látky – zvlátì draslík, vápník, elezo, síru aj. Ovlivòuje kladnì trávení, ponìkud sniuje krevní tlak, omezuje støevní parazity.
Její pøíjemné aroma po cibuli a èesneku se hodí k ochucování polévek, vaøené rýe èi brambor, do pomazánek, omáèek, tìstíèek na osmaení sýra, zeleniny, do studené kuchynì.
Pekingské zelí
V naich obchodech se vyskytuje pod nesprávným názvem èínské zelí. Není to detailismus, ale pekingské zelí (Brassica pekinensis) tvoøí hlávky, také je nazýváno pe-tsai. Èínské zelí (Brassica chinensis) má volné tuí listy a nazývá se pak-soi. Trh tedy nesprávnì pøedepsal èínské zelí. Ale proto tu skvìlou zeleninu Dálného východu nezatratíme. Nejvíce se pekingské zelí skuteènì pìstuje kolem Pekingu. Od l9. století je známo v Evropì a teprve nìkolik desetiletí u nás.
Je to skvìlá zelenina – od výsevu za 60 – 90 dní se dá sklízet. Pekingské zelí je nízko energetická zelenina. Lkg má 665 KJ. Je to i vitaminózní druh – mladé èerstvé listy mají 36 – 80 mg vitaminu C ve 100 g – víc ne citrony, obsahuje i karoten, niacin, vitaminy Bl, B2 a jiné. Z minerálních látek obsahuje velmi mnoho draslíku, také vápníku, hoøèíku, eleza, síry, malé mnoství sodíku aj. Obsahuje protisklerotické sloky a látky s hojivým úèinkem na zaívací trakt.
V kuchyni nejlépe upravujeme pøíènì nakrájené listy na køehký salát. Dá se také vaøit, dusit, zapékat, pøipravovat z nìho polévky, do èínských pokrmù atd. Ménì obvyklý salát pøipravíme z 400 g nakrájeného pekingského zelí, 4 lic sójových klíèkù, z 6 øedkvièek (nebo kus bílé japonské øedkve) pokrájených na plátky, 50 g rozinek spaøených vroucí vodou a pak namoèených do 2 lic citrónové ávy. Ve smícháme a pøelijeme zálivkou ze líce citrónové ávy, líce oleje, lièky sójové omáèky, strouku èesneku (utøeného) a petky èínského pìtikoøení (nemáme-li, pak dáme zázvor).
Petrel kadeøavá
Do støední Evropy se dostala petrel prostøednictvím starých Øímanù. Je toti pùvodní ve Støedomoøí. Souèasná kuchynì potøebuje na petrele (Petrolinum crispum) kadodennì. Petrelka je bohatá minerálními látkami: ve 100 g je jich asi 1630 mg, z toho polovina draslíku, dále vápník, elezo, hoøèík, mangan, fosfor aj. Znaèný je i obsah vitamínù – ve 100 g a 170 mg vitamínu C (ètyønásobnì více ne pomeranèe). Petrelka je bohatá i karotenem, vitaminy skupiny B, z nich je znaèný obsah vitamínu B12 ovlivòujícího krvetvorbu spolu se elezem. Také obsahuje flavonoidy, silice a dalí látky.
Petrelka je mimoøádné diuretikum, vhodné pro nemocné ledvinami, vysokým krevním tlakem, pøi zánìtech prostaty, pøi artritidì, revmatismu, celulitidì. Pøíznivì pùsobí na luèník a játra. Má vliv na krevní obìh, doporuèuje se lidem s nemocným srdcem. Dávky ovem nepøeháníme: 2 líce do hotového pokrmu, èerstvì nakrájené petrelky (a to je dùleité – protoe dlouhé vaøení nièí vitamín C a silice) pro jednu osobu staèí. Vysoké dávky nejsou zdravé, zvlátì pro tìhotné. Zato by mìla být na talíøi dennì.
Petrelku dáváme do polévek,omáèek, pøíloh, k bramborùm, tìstovinám, rýi, do knedlíkù, nádivek, pomazánek, do studené kuchynì. Mùeme naplnit slabými koøeny petrele a zeminou hrnec “petrelák”. V teple sklízíme èerstvou na v zimì a pøedjaøí. Mùeme si pøipravit listy petrelky smaené v tìstíèku: ze 3 lic polohrubé nebo cizrnové mouky, sójové mouky, mléka, soli, pepøe, líce oleje, líce strouhaného sýra a chilli. Do tìstíèka namáèíme listy petrele a smaíme v oleji. K tomu brambory a bílý jogurt ochucený solí, pepøem, èesnekem a kostièkami èerstvé okurky. Tak to konzumují na Balkánì.
Pór
Je to velmi stará zelenina. Podle císaøe Nera ovlivòoval sílu hlasu a chrabrost vojákù. Ve støedovìku byl znaènì pìstován. Pochází z Pøední Asie a rozíøil se do asijských zemí, hlavnì Èíny, Japonska, Koreje, kde se stal trvalou souèástí jejich kuchyní.
Zimní póry se èastìji pìstují u nás, jsou kratí, mrazu odolné. Letní se pìstují spíe v jiní Evropì – mají dlouhé bìlavé stvoly. Pór (Allium porrum) je blízký pøíbuzný cibule. Pór je zelenina duevnì pracujících, povzbuzuje mozkovou èinnost. Je vhodný i pro revmatiky, pøi dne, srdeèních chorobách, obezitì. Pùsobí pøíznivì i na dýchací orgány, aludeèní èinnost, aktivitu jater a luèníku.
Je bohatý na vitaminy – má více vitaminu C ne citron, dále obsahuje karoten, vitaminy skupiny B, vitamin E, niacin. V zelené èásti má a dvojnásobek vitamínù proti bílé. Proto úplnì neodøezáváme zelené listy, ale naopak zdravé èásti vyuijeme v kuchyni drobnì nakrájené za èerstva. Obsahuje samozøejmì hojnost minerálních látek, nejvíce draslíku, vápníku, fosforu a eleza, málo sodíku.
Pór mùeme smait v trojobalu, dìláme z nìj skvìlé polévky, omáèky, patøí do èínských pokrmù, dá se zapékat s brambory, udìlat z nìj slaný koláè, k sójovému masu atd.
Vezmeme 4 porce sójových kulièek, kostek èi plátkù, pokapeme lící sójové omáèky, pøelijme vroucí vodou a necháme nabobtnat spolu se lící smìsi koøení na sójové maso (nebo 1/2 lièky zázvoru a petka pálivé papriky a chilli). Na pánvi rozehøejeme 3 líce oleje, opeèeme sójové maso, pøidáme asi 3 pórky jemnì nakrájené, promícháme, slabì osolíme a zalijeme zbytkem tekutiny po máèení sójových kostek (asi l/2 dl – l dl), ve kterém jsme rozmíchali lièku maizeny. Podusíme a podáváme s rýí.
Rajèe
Je to jedna z nejrozíøenìjích zelenin na svìtì. Pøitom historie jeho pìstování v Evropì není dlouhá. Rajèe (Lycopersicum esculentum) pochází z Peru a Ekvádoru a teprve v Mexiku se zaèalo lechtit na vìtí plody. Pùvodní plody mìly velikost rybízu.
Do Evropy pøilo v 16. Století. Zprvu bylo povaováno jen za okrasnou a také jedovatou rostlinu.Od 18. Století u se v Evropì lechtilo a poívalo. A pak v 19. Století nastoupilo znovu cestu do Ameriky, ale s vìtími plody, zulechtìné, spolu s evropskými pøistìhovalci. Rajèata se pìstují ve 2 vzrùstových typech, jako tyèkové a keøíèkové. A pak je celá kála odrùd rùzné velikosti, kvality, tvarù, barev od bílých pøes luté a èervené po fialové i íhané.
Rajèe má nízkou energetickou hodnotu. V èerstvém stavu má mnoho vitaminu C (l,5 x jako citrony), provitaminu A, dále niacin, vitaminy B, E, K. Z minerálních látek nejvíce draslíku a fosforu, dále vápník, mnoho hoøèíku, málo sodíku, elezo, zinek, jód, mìï, kobalt, nikl, bór aj. Svým sloením pùsobí antibakteriálnì, luèopudnì a moèopudnì, mají léèivý úèinek pøi ateroskleróze, tukové degeneraci jater, podporují tvorbu hemoglobinu. Hodí se pro revmatiky, diabetiky, sniují krevní tlak.
Rajèata mají iroké pouití v teplé i studené kuchyni. Samozøejmì e je nejvhodnìjí jíst je èerstvá, v salátech apod. Èastou pochoutkou jsou plnìná rajèata.Zkuste je naplnìná bylinkovým sýrem. Potøebujeme 8 rajèat, z nich seøízneme vrky, vydlabeme je, osolíme a opepøíme. Utøeme 150 g luèiny, 2 líce smetany, lisovaný strouek èesneku, petku soli a po 2 lících sekané paitky, petrelky, øeøichy (kopru nebo bazalky), meduòky apod., pár kapek sójové omáèky. Rajèata naplníme nádivkou a obloíme listy hlávkového salátu, pokapaného citronem, se zbytky rajèat.
Reveò, rebarbora
Tahle vytrvalá zelenina reveò kadeøavá (Rheum rhabarbarum) pøila do Evropy od Barbarù – z Mongolska, Zabajkalí a Èíny. U pøed 3 tisíci léty se v Èínì uívala jako lék, ovoce èi zelenina.
V Evropì jí pøili na chu nejdøíve Anglièané a Nìmci. Od l8. Století se obecnì rozíøila.
Brzy raí, a tak se postupnì odlamují její øapíky, a do sv. Jana, pozdìji narùstá obsah kyseliny avelové. Pøesto je dobøe ji doplòovat pøi konzumaci mléènými výrobky od poèátku skliznì.
Z jara má sloení kyselin ve prospìch pøedevím kyseliny jableèné, pozdìji narùstá obsah avelanù – solí kyseliny avelové s vápníkem a hoøèíkem. Nejvíce obsahuje draslíku a vápníku, také hoøèíku a fosforu. Velmi málo má sodíku, pøítomen je jód, elezo aj.
Z vitamínù má mení mnoství vitamínu C (polovinu co citron), provitamin A, vitaminy B, niacin, protisklerotické flavonoidy. Úèinnì zabíjí kodlivé mikroorganismy, prospívá krevnímu obìhu, je moèopudná. Není vhodná pro nemocné luèníkovými a moèovými kameny. Jinak je to zelenina pouívaná jako ovoce, obèas v jarním období velmi prospìná. Pøipravují se z ní mouèníky s tvarohem, náplnì do knedlíkù, ovocné polévky, kompoty, zavaøeniny.
Jeden pøedpis na rychlý a levný koláè: l – 2 bílé jogurty dáme do misky a kelímky ponecháme na mìøení. Na l kelímek jogurtu zamícháme l,5 kelímku polohrubé mouky, l/2 kelímku cukru, trochu sójové mouky a mléka, lièku práku do peèiva. Umícháme polohusté tìsto, dáme do vymazané formy (na plech je tøeba tìsto z 2 – 3 kelímkù), poklademe hustì palíèky rebarbory a zasypeme drobenkou ze 4 lic mouky, 5 lic cukru a 2 lic margarínu, lièky mleté skoøice. A jetì mùeme povrch posypat sezamovými semínky nebo sekanými oøechy (2 – 3 líce).
Rùièková kapusta
Nejmladím druhem koálové zeleniny je rùièková kapusta. V prvních písemných záznamech z konce 16. Století se o ní píe jako o “vzácném, nepotøebném druhu zelí s mnoha malými hlávkami”. V 17. Století u zaèal v Belgii její intenzívní rozvoj. Dnes je to zelenina svìtová, nejvíce rozíøená v západní Evropì, USA, ale i ve støední Evropì.
Rùièková kapusta (Brassica oleracea, var. gemmifera) je velice chladu vzdorná zelenina. Má vysoký obsah vitaminu C – a 120 mg ve 100 g, mnoho karotenu, vitamín E. Obsahuje vitamín Bl, B2, B , kyselinu nikotinovou, listovou. Má také mnoho bílkovin s cennými nenahraditelnými aminokyselinami. Je bohatá methioninem s léèivým vlivem pøi vøedové chorobì. Z minerálních látek má mnoho draslíku, vápníku, fosforu, hoøèíku, síry. Ale i mnoho mikroelementù (bór, jód, kobalt, mìï, mangan, molybden, støíbro, chróm, fluór, zinek aj.
Rùièková kapusta ve svém komplexu sloení pùsobí protiskleroticky, bakteriostaticky.
Rùièková kapusta je dùleitou zeleninou pro mrazírenský prùmysl. Pøipravujeme z ní bílé polévky, pøílohy k rýi, do èínských pokrmù, k sójovému masu, ale i k pøípravì salátu z vaøených kapustièek, lze ji Zapékat i vaøenou smait.
Zapeèená rùièková kapusta se pøipravuje asi z 20 – 30 ovaøených rùièek, které uloíme do vymatìného pekáèku. Posypeme l – 2 lícemi strouhanky, pokapeme zakysanou smetanou a zasypeme strouhaným sýrem. Vrstvy støídáme, nakonec zalijeme 2 dl mléka, vodou s maizenou, ochutíme solí, petkou mletého mukátového oøíku a zapeèeme v troubì. Mùeme pøidat i 100 g sójového sýru tempeh nebo rostlinného masa Robi.
Øedkev èerná
Èerná øedkev (Raphanus sativus, var. niger) se pìstovala v Èínì u pøed 4 tisíci lety. Byla vak známa jetì o nìco døíve ve starém Egyptì. Slované ji poznali a ve støedovìku. Je povaována nejen za zeleninu, ale i za léèivou rostlinu.
Známe odrùdy s kulatými bulvami i s protáhlým tvarem. Øedkev èerná má znaènì peprnou chu zpùsobenou hoøèiènou silicí, která obsahuje síru. Této silice má èerná øedkev nejvíce z pøíbuzných typù øedkví a øedkvièek. áva z øedkve se doporuèuje pøi nespavosti, bolestech hlavy, s medem proti kali a bronchitidì. Nemá se konzumovat pøi aludeèních a dvanáctníkových vøedech a zánìtlivých onemocnìních trávicího a vymìovacího ústrojí.
Energeticky je èerná øedkev chudá, ale je velmi bohatá na draslík, vápní, fosfor, hoøèík, elezo, síru, mìï, má málo sodíku. Vitaminu C za syrova má jako citron, pøítomen je vitamín E, karoten, vitamín B1, B2, B6 aj. Úèinnì podporuje trávení, vyluèování luèi, moèi, ale nedoporuèují se velké dávky. Èerná øedkev se posolená na tenké plátky dává na chleba s pomazánkou ze sýra tofu. Výborný je salát z kedlubnu gigant, hrubì nastrouhaného osoleného a s pøídavkem jemnì strouhané èerné øedkve, okyseleného dle chuti. Chutný je salát z hrubì nastrouhané øedkve (100 g) a jablek (200 g) s drobnì nakrájenou cibulí, osolený a promíchaný se 3 lícemi sójové majonézy a stejným dílem bílého jogurtu. Mùe se posypat sekanými oøechy nebo i zamíchat líci rozinek.
Øedkev japonská
Teprve v posledních letech jsme poznali velmi kvalitní bílou japonskou øedkev. Velké protáhlé bulvy hybridních odrùd se nazývají také daikon nebo rammenas (Raphunus sativus var. longipinnatus). K nám jsou dováeny pod názvem Rettich.Vysévají se a v polovinì èervence pro podzimní sklizeò. Pùvodní øedkve jsou prastaré zeleniny, byly známy u v dobì staveb pyramid a byly povaovány za zdroj síly a zdraví.
Nìco na tom tvrzení je. Øedkev má význaèné antiseptické vlastnosti, úèinnì stimuluje èinnost trávicího systému, pùsobí moèopudnì,luèopudnì a doporuèuje se pøi onemocnìních dýchacích cest. Pùsobí také proti ateroskleróze. Není vhodná pøi vøedové chorobì aludku a dvanáctníku a zánìtech trávicího ústrojí.
Øedkev obsahuje vysoké mnoství draslíku, vápníku a fosforu, hoøèíku, pomìrnì více ne ostatní zeleniny sodíku, dále elezo, mìï aj. Chemické sloení øedkví je rozdílné, japonská øedkev obsahuje ménì sirnaté silice. Z vitamínù obsahuje tolik vitamínu C jako citrón, dále karoten,kyselinu nikotinovou, vitamin Bl a dalí.
Japonské øedkve se pojídají nejlépe syrové v salátech, na obloených chlebech, ale i tepelnì pøipravované, zvlátì v èínské a japonské kuchyni. Moná, e Vám zachutná tento salát: 4 plátky sýra tofu osmahneme, pak drobnì posekáme. Oèitìnou øedkev nakrájíme na tenké plátky, pøidáme pokrájenou èervenou papriku, promícháme se sýrem tofu a zalijeme zálivkou ze 3 lic oleje, 3 lic citrónové ávy, lièky ostré hoøèice, lisovaného strouku èesneku, petky cukru, soli, pepøe, chilli a malé petky alvìje.
Øedkvièka
Øedkvièka je oblíbená, snadno pìstovatelná zelenina raného jara, pozdního léta a podzimu.
Pøedek naich mnohotvárných øedkvièek pravdìpodobnì vznikl ve Velsku a na severním pobøeí Evropy, a to a v 16. Století. Botanik Mathioli ji popsal v 16. Století a tehdy mìly bulvièky èernou pokoku. Øedkvièky zøejmì vznikly mohutnìjích øedkví. Dnes máme øedkvièky jednobarevné – bílé, èervené, arlatové, fialové, luté nebo dvoubarevné èervenobílé. Také tvar je rozmanitý – od kulovitého pøes oválný, válcový nebo kuelový. Nejranìjí se vypìstují za 20 – 25 dní.
Zvlátní hodnota øedkvièek spoèívá v tom, e pøi jarní sklizni je vlastnì jednou z prvních èerstvých zelenin po zimním období a je tedy zdrojem øady cenných látek.
Obsahuje sice ménì minerálních látek ne pøíbuzná øedkev, ale pøesto je zastoupen hlavnì draslík, vápník, síra a dalí. Pøítomen je vitamin C, karoten, kyselina nikotinová, vitaminy B. Obsahuje aktivní antibakteriální látky. Øedkvièka podporuje chu k jídlu,pùsobí moèopudnì a luèopudnì. Kladnì ovlivòuje také dýchací systém. Stimuluje krevní obìh.
Jarní øedkvièky konzumujeme èerstvé. Výborná je pomazánka z tvarohu, øedkvièek a mladé cibulky, popø. Kopru, nebo pøíloha ze zakysané smetany, øedkvièek a cibulky nebo paitky. Je vhodná do smìsí salátù s okurkami, hlávkovým salátem, sýrem, jablky, cibulí apod. Pøi pøebytku jsou chutné duené øedkvièky. Lze je kombinovat i se sójovými kostkami nebo sýrem tofu. Drobnì nakrájené nabobtnalé sójové kostky opeèeme na 3 lících oleje, pøidáme asi 30 øedkvièek hrubì pokrájených,osmahneme, pøidáme l/2 lièky zázvoru, petku soli a cukru, 2 strouky nakrájeného èesneku, zalijeme smìsí z l líce vody, líce sójové omáèky, lièky maizeny a krátce povaøíme. K tomu rýe nebo tìstoviny.
Øeøicha zahradní
Opìt jedno zelené koøení èi naová zelenina, která zvýí biologickou hodnotu i chu pokrmù v zimním období.
Na trzích v Dánsku, Holandsku i jinde lze koupit krabièku s klíèními rostlinkami èerstvé øeøichy. U nás si ji mùeme za týden vypìstovat v teple a na svìtle tøeba v kuchyni. Staèí obalový tácek od zeleniny, do nìj rozprostøeme vatu, navlhèíme vlanou vodou a hustì osejeme semínky øeøichy (dají se koupit v semenáøství). Opatrnì zaléváme a za týden odstøihujeme malé rostlinky s pøíjemnì tiplavou øedkvièkovou chutí. Má a 100 mg vitaminu C ve 100 g, karoten, vitaminy B, vitamin K, draslík, vápník, elezo, síru, hoøèík, enzymy, hoøèièný glykosid aj.
Zvlátì v zimì a pøedjaøí pøíznivì ovlivòuje metabolismus èlovìka, zlepuje zaívání. Øeøichu zahradní (Lepidium sativum) pouíváme výhradnì èerstvou. Na chléb s máslem, na tvarohové pomazánky, do omelet, do bramborových a zeleninových salátù, do studených majonézových omáèek, do bílého jogurtu, ke zdobení ve studené kuchyni.
Louis Armstrong mìl rád velký sendviè s øeøichou. Malou bagetu podélnì rozpùlíme, potøeme máslem, posypeme øeøichou, poklademe plátky pekingského zelí, lehce pøetøeme sójovou majonézou, vloíme listy salátu a opìt pøetøeme majonézou poklademe koleèky rajèat, pøimázneme majonézou, pøitlaèíme plátky okurky, pøetøeme hoøèicí a pøiklopíme vrchní pùlkou bagety.
Salát listový
Salát listový (Lactuca sativa, var. crispa), který se v posledních letech zaèíná pìstovat i u nás. Byl znám ji ve starovìké Persi, od 6. Století byl pìstován v Øecku, pozdìji v Øímì.
Tento salát nevytváøí hlávku, ale volné, velmi jemné zkadeøené listy rozmanitì zbarvené – zelené, luté nebo èervenohnìdé barvy. Známe dva typy – k èesání – tam se odtrhují listy jednotlivì zespodu na koálu nebo salát k øezu, kdy se odøezává rùice 2 – 3 cm nad zemí a koál znovu obrùstá. Salát listový se rychle vyvíjí a dá se sklízet za 4 – 6 týdnù po výsevu. Uíváme jej pouze èerstvý, je jemný, chutný – do salátù nebo jako ozdobu pokrmù. Svým zbarvením a zkadeøením je velmi dekorativní.
alotka (cibule)
Mnohdy o ní èítáváme ve francouzských a také ve staroèeských pøedpisech. U nás se jí øíká také mnoilka. Patøí do labunické kuchynì.
Proti cibuli kuchyòské má více silice, vitamínù i cukrù (jednoduchých), také více vody. Má asi 13 – 15 mg vitamínu C ve 100 g. Je velmi bohatá draslíkem, elezem, manganem, zinkem,kobaltem. Obsahuje také vápník, fosfor, hoøèík, málo sodíku, dále síru, køemík, selen, j¡od. Dalí látky jsou silice s protibakteriálním úèinkem aj. Její sloky zlepují trávení, sniují obsah cukru v krvi, pùsobí proti hypertenzi, ateroskleróze. Je vhodná svým obsahem pektinù a slizù pøi bronchitidách. Je moèopudná. Není vhodná pøi onemocnìní vøedovou chorobou.
alotka je lahùdková cibule. Hojnì se uívá ve studené kuchyni, k nakládání, pøi peèení. Chutný je sýr tofu na alotkách, koøenìný zeleným pepøem a rozmarýnou. Porce osolíme, opeèeme na 3 lících tuku, pøidáme 500 g alotek hrubì pokrájených, 2 strouky èesneku nakrájeného na plátky. Zpìníme do sklovita, podlijeme, posypeme lící zeleného pepøe a dusíme témìø domìkka. Pak pøidáme lièku podrcené rozmarýny. Kdy je sýr mìkký, vyjmeme ho, á
vu zapráíme lící mouky, pøilijeme trochu vody a povaøíme. Podáváme s brambory, tìstovinami, rýí apod.
penát
Co takhle dát si penát? Proè ne, prospívá zdraví. Je znám u od desátého století, kdy ho do Evropy pøinesli Arabové ze Zakavkazí. Rozíøil se koncem 16. Století po celé Evropì a byl u tehdy znaènì oblíben.
penát setý (Spinacea oleracea) dnes málokdo pìstuje na zahrádce, i kdy èerstvé listy mají lepí chu. Je ale bìnì po ruce jako mraený penátový protlak.
Èerstvý penát má 2x více vitaminu C ne citrony, mnoho karotenu, vitaminu E, vitaminu K a PP, také vitamínù skupiny B. Ve starích listech obsahuje také hoøèík, sodík, fosfor, elezo, jód, mìï, køemík. Saponiny v nìm obsaené podporují trávení. Má silný moèopudný úèinek, prospívá krevnímu obìhu, slouí dobøe títné láze, nemocným luèníkem. Ale nejíme ho obrovské porce a ne pøíli èasto. Zvlátì lidé s trudovitostí a moèovými kameny. A doplòujeme mlékem, sýrem. Nikdy ho znovu neohøíváme, tvoøí se dusitany kodící zdraví. Pøesto je penát velice cenná zelenina, dá se konzumovat èerstvý v salátech nebo tepelnì upravený v polévkách,pøílohách náplních mouèníkù, zapékat s brambory nebo tìstovinami. Co takhle závin plnìný penátem? Udusíme balíèek mraeného penátu na cibuli s olejem (2 líce), stroukem èesneku, okoøeníme mukátovým oøíkem a zahustíme maizenou. Osolíme, pøidáme 2 líce sekaných oøechù, promícháme, stáhneme z ohnì. Do penátu zamícháme asi 100 g strouhaného sýra. Necháme vychladnout a plníme rozválené lístkové tìsto jako trùdl. Svineme,posypeme grilovacím koøením a trochou sezamového semínka a upeèeme. Chutná teplý i studený.
Topinambur
Topinambury (Helianthus tuberosus), nazývané idovské brambory nebo jeruzalémské artyèoky, jsou pøíbuzné sluneènici a mají severoamerický pùvod. Byly pìstovány Indiány a do Evropy pøily v l7. Století. U nás se pìstují pouze jako krmivo, ale v jiných zemích se èasto dostávají do kuchynì, hlavnì diabetikù.
Jedlou èástí jsou hlízy, vykopávané pozdì na podzim, v bezmrazé zimì, nebo brzy zjara. Upravují se vlastnì jako brambory. Mají a l6% inulinu, co je cukr dobøe snáený diabetiky. Mají také l,5% vlákniny a a 2% minerálních látek s draslíkem, fosforem, hoøèíkem, elezem, obsahují jen velmi málo sodíku. Ze stopových prvkù napø. køemík, zinek.
Topinambury se dají smait jako hranolky, vaøit nebo jíst syrové. Jsou oblíbeny v kuchyních arabských, v jiní Francii, ve Spojených státech amerických a vùbec tam, kde se hùø daøí bramborùm. Lze je pouít k zapékání, na placky, kai, dusit je se zeleninou.
Pìstujete topinambury? Pak zkuste arabskou kai z uvaøených topinamburù. Horké vaøené hlízy oloupeme a prolisujeme. Do l kg dáme malý bílý jogurt, 3 líce másla nebo margarínu, 6 – 8 lisovaných stroukù èesneku, ávu z l citronu, sùl a zamícháme misku sekané petrelky (nebo natì koriandru). A prospìjeme svému zdraví. Po provensálsku se 3/4 kg vaøených oloupaných topinamburù osmahne (nakrájených na plátky) na oleji spolu s l cibulí a drobnì posekaným èesnekem. Pak pøidáme 4 nakrájená rajèata, lièku provensálského koøení, osolíme, podusíme, posypeme strouhaným sýrem.